Danıştay saldırısındaki “başörtüsü” iddiası çürüdü!

Türkiye’yi kaos ortamına sokup darbeye zemin hazırlamak için yapıldığı ortaya çıkan kanlı Danıştay saldırısının ‘başörtüsü için yapıldığı’ iddiaları çürümeye devam ediyor. Ergenekon davası kapsamında  ‘mağdur tanık’ olarak ifade veren ve Danıştay saldırganı ile arkasındaki isimlerden şikayetçi olduğunu belirten eski Danıştay Başkanı Mustafa Birden, Alparslan Arslan’ın saldırı anında “Allahın askeriyim deyip tekbir getirdiği” iddialarını yalanlamıştı.

Saldırının ardından Danıştay’ın kapısında gazetecilere “Saldırgan ‘Allah’ın askeriyiz’ diyerek odadan içeri giriyor ve Allahü Ekber diyerek ateş ediyor” diyen dönemin Danıştay Başsavcı Vekili Tansel Çölaşan “Saldırının tanığı falan değilim. Saldırganın yakalandığı sırada ‘ben Allah’ın askeriyim’ diye bağırdığını oradaki polislerden duydum” dedi.

Tansel Çölaşan’ın 5 yıl boyunca ‘kaale almayıp yalanlamadığı’, 5 yıl sonra da “Ben duyup görmedim. ‘Allahın askeriyiz’ sözlerini saldırı anında değil polisler yakalanınca söylemiş, polislerden duydum” dediği sözler ülkeyi kaosun eşiğine götürmüştü. Bazı gazeteler ilk gün Çölaşan’ın sözlerini sayfasına taşırken, daha sonra yapılan yayınlar ve bazı siyasilerin açıklamalarına bu sözler temel teşkil etmişti. Çölaşan’ın sözleri nedeniyle saldırıda hayatını kaybeden Mustafa Özbilgin’in cenaze töreninde hükümet üyesi bakanlar saldırıya uğradı, muhafazakar ve başörtülüler uzun süre hedef yapıldı.

Çölaşan’ın sözleri, saldırıdan bir gün sonra dünyanın pekçok tanınmış gazetesinde de aynen yer almıştı. New York Times, ‘Türban hakimin öldürülmesine neden oldu’ başlığının altına bizzat Çölaşan’ın ağzından “Saldırgan, ‘Allah’ın elçisiyiz, askeriyiz’ diyerek odadan içeri giriyor. Bunlar türban kararından ötürü” sözlerine yer vermişti. Washington Post da “Katil Allah büyüktür, biz Allahın elçileriyiz” sözlerini sayfalarına taşımıştı.

Kaynak: Star

Bir cevap yazın