Türkiye ve İsrail arayı düzeltmek için görüşüyor

İsrailli ve Türkiyeli yetkililerin, iki ülke arasında gerilen ilişkilerini yeniden rayına sokmak için gizli görüşmeler yaptığı belirtildi. Haaretz gazetesinin haberine göre, müzakerelere ABD de destek veriyor. Habere göre, görüşmeleri Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak ile bir Amerikalı yetkili de doğruladı. İsrail tarafı ise yorum yapmaktan kaçındı.

Haaretz gazetesine göre müzakereler; İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu adına bir yetkili ile Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu arasında yapılıyor. Gazete, Sinirlioğlu’nu ‘İsrail’le ilişkilerin tamir edilmesinin güçlü destekçilerinden’ şeklinde tanımladı.

Gazete, müzakerelerin diğer ayağının ise BM’deki Mavi Marmara soruşturma panelinin İsrailli üyesi Yosef Ciechanover ile Türk üyesi Özdem Sanberk arasında sürdüğünü yazdı. İkilinin aylardır İsrail ile Türkiye arasında mesaj alışverişini gerçekleştirdiği ve krizin sona ermesi için gayret gösterdikleri belirtildi.

Bu çabalara ek olarak ABD yönetiminin de üst düzey Türk yetkililerle Gazze filosuna engel olunması için görüştüğü, bu temaslar sırasında İsrail’le ilişkilerin iyileştirilmesi konusunun da gündeme geldiği ifade edildi.

MAVİ MARMARA MEMNUNİYETİ

Gazeteye açıklama yapan yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un, Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nu cumartesi günü aradığını ve İHH’nın, Mavi Marmara gemisinin önümüzdeki haftalarda Gazze’ye gitmesi beklenen filoya katılmayacağını açıklamasından duyduğu memnuniyeti belirttiğini aktardı.

Türkiye’deki seçimlerin ardından Erdoğan’ın, Türkiye’nin talepleri konusunda daha esnek davranabileceği beklentisi ise İsrail’i umutlandırıyor. İsrailli yetkililere göre, seçimler geride kaldığına göre Erdoğan daha pragmatik bir duruş sergileyebilir.

Haaretz gazetesi; Bakan Davutoğlu’nun İHH’ya, Gazze filosuna katılma kararını gözden geçirme çağrısı yapması ve Mavi Marmara’nın filo dışı kalmasını ve Neyanyahu’nun Türkiye ile ilişkileri geliştirmekten memnun olacakları açıklamasını iki ülke arasında son dönemde yapılan jestler olarak tanımladı.

Kaynak: Timetürk

Bir cevap yazın