Yeni Anayasa için inanç özgürlüğü talebi

Yapılacak yeni anayasayla İmam-Hatiplerin orta kısmının yeniden açılması, Kur’an öğreniminde 12 yaş sınırı ve başörtüsü yasağının son bulması istendi.

Adana İmam-Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ADİM-DER) Başkanı Veysi Şahin dernek adına yaptığı yazılı açıklamada; yapılacak yeni anayasayla İmam-Hatiplerin orta kısmının yeniden açılmasını istedi.

Yasağın son bulmasını istediklerini belirten Şahin; “Orta kısmı olmayan bir İmam-Hatip Lisesi, topaldır, yarımdır. Hatta meslek liseleri de öyledir. Biz İmam-Hatip liselerine sadece imam yetiştiren bir okul olarak değil hayatın her alanında yer alan, zirvede yer alan, sadece ülkemizin değil tüm beşerin yöneticiliğine insan yetiştiren bir okul gözüyle bakıyoruz.

Seçilen çiçeği burnunda milletvekillerinden İmam-Hatip liselerinin orta kısımlarının açılması için gayret sarf etmelerini ve sivil toplum kuruluşlarından da kendi bölgelerinde İmam-Hatip liselerinin orta kısmının tekrar açılması için kampanya yürütmelerini talep ediyoruz” dedi.

Yapılacak yeni anayasayla İmam-Hatiplerin orta kısmının yeniden açılmasının yanı sıra Kur’an öğreniminde 12 yaş sınırı ve başörtüsü yasağının son bulmasını istediklerini belirten Şahin, 12 Haziran seçimlerinin ardından ilk yapılması gerekenlerden birinin yeni bir anayasa olduğunu ifade etti. Yeni anayasayla dini inanç ve vicdan özgürlüğünün mutlaka koruma altına alınması gerektiğini de ayrıca belirtti.

(Ayhan Kaya – İLKHA)

Bir cevap yazın