Kazakistan halkı başörtüsü yasağına tepkili

Kazakistan’da halk, Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in başörtüsü karşıtlığına ve Din Komitesi’nin açıklamalarına tepki gösteriyor.

Geçtiğimiz aylarda Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev “Türban” hakkında yazılı açıklama yapmıştı. Kazakça ifadeyle “Hicab’a (türbana) karşıyım” diyerek, son yıllarda bilhassa büyük şehirlerde hızla çoğalan başörtülü hanımların istedikleri gibi gezmelerine karşı olduğunu belirtmişti.

Bu açıklamanın getirdiği tartışmalar bitmeden Kazak Din Komitesi başkanı Şerif Hayrat Hayirbekul “Başörtüsü Kazak kültürüne aykırı, başörtüsü Arap kültürünün bir parçasıdır” diyerek Kazak kültürü hakkında da, İslam kültürü hakkında da yanlış bilgi verdi. Çünkü başörtüsü “Kimeşek” adıyla Kazak kültüründe de yer alıyor.

Son birkaç ay içinde yaşanan bu olaylardan halkın rahatsız olduğunu öğrendik. Ve Kazak halkından değerlendirmelerini sorduk.

Mükerrem Yahşi (Üniversitede öğretim üyesi):

Kazak kültüründe başörtüsüne yer yok demek, çok da doğru bir tespit değil. Bizim nenelerimizin hepsi başörtülüydü (kimeşek). Genç kızlarımız pek takmazdı belki ama sonuçta başörtüsü bizim kültürümüzde de vardır.

Aybek Sultanov (taksici):

Nazarbayev’in böyle bir açıklama yaptığını duyunca çok şaşırdım. Biz demokratik bir ülkeden önce Müslüman bir ülkeyiz. Böyle düşünen insanların Allah korkusu olmadığını düşünüyorum. Nasıl hesap verecekler?!

Juldız Musakulova (öğrenci):

Bu ülkede kaç yıldır Müslümanı da, Hıristiyanı da, Yahudisi de istediği gibi geziyor, istediği gibi ibadetini yapıyor. Şimdiye kadar kimse sesini çıkarmadı. Bu saatten sonra da birileri birşey söylüyorsa, başkaları tarafından mecbur bırakılıyorlar diye düşünüyorum.

Roza Nusipbek (öğrenci):

Son birkaç yılda başörtülülerin sayısı %20 civarında artış gösterdi. Bence “şeriat” endişediyle söylemişlerdir. Kardeşim, ne var korkacak merhametlilerin en merhametlisi Rabbimizin emirlerini yerine getirenelerden?!

Feyzanur Öztürk / Dünya Bülteni – Almatı

Bir cevap yazın