Kocaeli MMO’da yasak var!

Sakaryalı İnşaat Mühendisi Esra Akbaş, mimarlar Nesrin Taşezer Kılıç, Meryem Civan Sağlam, Elif Silahlı ve Zeynep Şenel; Bayındırlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Kocaeli Makine Mühendisleri Odası’ndan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Uzmanlığı Sertifikası almak için 27 Ocak’ta başvuruda bulundu.

167 TL ödeyerek başörtülü olarak sertifika talebinde bulunan mimar ve mühendisler herhangi bir sorunla karşılaşmadı. Mühendisler 3 gün süren semineri de başörtülü olarak takip etti.

Sınava da başörtülü olarak girerek sertifika almaya hak kazanan mühendislere aradan geçen sürede sertifikaları bir türlü verilmedi.

Odaya sözlü ve yazılı olarak sertifikalarını soran mimar ve mühendisler, ummadıkları bir cevapla karşılaştı.

RESMİ BELGE(!)YE BAŞI AÇIK FOTOĞRAF

Odadan gönderilen yazıda verilecek sertifikanın ‘resmi belge’ niteliğinde olduğu belirtilerek ‘Başı açık, sakalsız ve düzgün bir kıyafetle çekilmiş’ fotoğraf verilmesi, aksi halde sertifikaların verilmeyeceği bildirildi.

Ancak Odanın bu yazıya rağmen sakallı fotoğraf veren erkek mimar ve mühendislere sertifikalarını gönderdiği, başörtülü mimar ve mühendislere ise sertifikalarının verilmediği belirtildi.

Sakallı fotoğraf vererek sertifikasını alan mimar Sami Kafadar ve Abdullah Küçük uygulamayı keyfî olarak değerlendirdi. Kafadar, Odanın sakal ya da bıyıkla işi olmadığını, yapılanın başörtülülere zulüm olduğunu kaydetti.

ODA, BAKANLIĞIN TALİMATINI DİNLEMEDİ!

Bu arada Oda, yetki aldığı bakanlığın emrini de uygulamadı. Mimar Nesrin Kılıç, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na yetki veren kurum olarak başvuruda bulunarak mağduriyetinin giderilmesi istendi. Bakanlık Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Odaya gönderdiği yazıda bazı yönetmelik ve tebliğleri hatırlatarak “Serbest çalışan Nesrin Kılıç’ın EKB uzmanı olması hususunda gereğinin yapılmasını bilgilerinize ricam ederim” şeklinde yazı göndermesine rağmen, bu talimatın da uygulanmadığı belirtildi.

Yeni Akit

Bir cevap yazın