VAHÖP: YSK TOPLUMSAL KAOSA YOL AÇIYOR

Ülkemizde gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek temsil yetkisine sahip olan yeni Meclisin oluşumu, ülkemize yeni bir heyecan yaşatmıştır. Daha özgür ve yaşanabilir bir ülke umudunda iken YSK (Yüksek Savaş Konseyi) devreye girmiş, bu umut dolu havaya yeni bir gerilim aşılayarak ülkede yeniden toplumsal bir kaosun hâkim olmasına sebebiyet vermiştir.

YSK’nın almış olduğu bu karar, Diyarbakır’dan 70.000 den fazla insanın desteği ile seçilmiş olan Hatip Dicle’nin milletvekilliğini düşürmüş ve bu vekillik, hak etmemiş olan başka birine verilmiştir. Bu durum, Hatip Dicle’ye oy vermiş olan 70.000 seçmen açısından kabul edilemez bir durumdur. Yaşanan bu hukuksuzluğu kınıyor ve tüm yetkilileri biran evvel bu konuda gerekli düzeltmeleri yapmaya davet ediyoruz.

Ayrıca Geçtiğimiz hafta içerisinde Eğitim Sen Van Şubesi kimsenin olmadığı bir saatte terörle mücadele polislerince basılmış, daha sonra aralarında Eğitim-Sen eski ve yeni başkanları ve yöneticilerinin de bulunduğu kişiler göz altına alınmıştır. Gerçekleştirilen bu operasyon, ülkenin geleceğine yönelik umutları zedelemektedir.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve devletin önemli oranda eğitim kadrosunun örgütlendiği bir sivil toplum kuruluşuna yönelik yapılan bu baskın akıllarda birçok soru işareti bırakmıştır. Van’da yaşanan polis baskını ve söz konusu baskının biçimi, benzer örneklerden hareketle bizlerin ve kamuoyunun kafasında çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına neden olmuştur.

Bu hak ihlallerine karşı gösterilecek tepkinin ve oluşan gerilim ortamının neticesinde İlimiz Van’ın Serhat Mahallesinde 3 aracın kundaklanması olayı gerçekleşmiştir. Bu durumun da aynı şekilde kabullenilmesi mümkün değildir. Olayla hiçbir alakası olmayan masum vatandaşların hedef haline getirilmeleri, kendilerini tehdit ve baskı altında hissediyor olmaları, bölgede etkin olan tüm kesimlerin kendilerini yargılayarak daha duyarlı davranmalarını gerekli kılmaktadır.

Barışın ve özgürlüğün gerçekleşmesini umduğumuz bir ortamda bu ve benzeri olayların olması üzücüdür.

Sonuç olarak; Yeni bir Türkiye vizyonunun konuşulduğu, umutların yeniden yeşermeye başladığı ve yeni bir bahar havasının hissedildiği bu ortamda tüm aktörleri daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz.

Özgürlüklerin önüne set çekme çabası güdenlerin tarih huzurunda masum kabul edilmeyeceklerini, bir gün muhakkak bundan mahkûm olacaklarını ve pişmanlık duyacaklarını hatırlatıyoruz

Van Hak ve Özgürlükler Platformu adına

İsmail Almalı

Erdem-Der Başkanı

VAHÖP (Van Hak ve Özgürlükler) Platformu:

GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ, İNSAN-DER, MAZLUM-DER, MEMUR-SEN, UMUT IŞIĞI DERNEĞİ, ERDEM-DER, ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ, VAN İMAM HATİP MEZUNLARI VE MENSUPLARI DERNEĞİ, VAN KARDELENLER KADIN DERNEĞİ, ÖZGÜR-DER


Bir cevap yazın