KORSAN İSRAİL 2. FİLOYA DA MÜDAHALE EDECEK

Siyonist korsanlar, Gazze’deki ambargoyu delmek için bir kez daha yola çıkmaya hazırlanan Özgürlük Filosu hakkında “İsrail devleti filonun Gazze’ye gelişini engellemeye kararlıdır” şeklinde resmi bir açıklama yaptı.

Özgürlük Filosu ise tehditlere rağmen yola çıkmaya hazırlanıyor.

Filonun yolculuğunu izlemek için gelen gazetecilere, aktivistlerin yolculuk boyunca kalacakları yerler ve katılımcıların yolculuk boyunca günlük yaşamlarını nasıl sürdürecekleri anlatıldı.

İspanya’dan özgürlük filosuna katılacak “Rumbo a Gaza” ekibinin yaklaşık 50 aktivist ile yola çıktığı ve yolcular arasında aktör Willy Toledo, milletvekili Willy Meyer ve yazar Santiago Alba gibi isimlerin de olduğu bildirildi.

“Gazze halkının ihtiyaçları için…”

“Gazze İçin Kanada Gemisi” Organizasyon Komitesi üyesi David Heap, “Öncelikli amacımız İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargonun yasa dışı olduğunu dünyaya göstermek. Biz Gazze’nin de dünyanın diğer ülkeleri gibi özgürce dünya ile bağlantı kurmasını ve Gazze halkının ihtiyaçlarını özgürce karşılamasını sağlamak istiyoruz” dedi.

Filonun özellikleri

Gazze’ye doğru yola çıkacak “Özgürlük Filosu 2-İnsan Kal” ile yola çıkmaya hazırlanan Kanada gemisi ile yolculuk yapmak üzere Avustralya, Danimarka, Almanya, Kanada, Belçika, Rusya ve Türkiye’den Yunanistan’a gelen aktivistler genelde akademisyen, doktor, öğretmen, hemşire, ekonomist ve öğrencilerden oluşuyor.

Aktivistler arasında 77 yaşında olanların yanı sıra 23-24 yaşında olanlar da var. Kanadalı Kevin Neish’in de aralarında bulunduğu 3 kişi daha önce Mavi Marmara’da bulunmuş. Neish, yaşadıklarını ve orada gördüklerini sık sık aktivistlerle paylaşıyor ve “O gece yaşadıklarımı asla unutmam ve tüm insanlarla paylaşmaya devam edeceğim” diyor.

Yolculuk öncesinde sık sık bir araya gelen aktivistler, Gazze’ye yolculuğun başarıya ulaşması dileğinde bulunuyor. Gemide yolculuk edecek İsrailli gazeteci, aktivislerden yoğun ilgi gördü. Bu geminin yolcuları arasında bulunan tek Türkiyeli aktivist, eğitiminin büyük bir bölümünü ABD ve Kanada’da tamamlamış, ekonomist Demir İnal.

Kaynak: CNNTürk

Bir cevap yazın