Raid Salah İngiltere’de gözaltına alındı

Filistin İslami Hareket lideri Raid Salah’ın İngiltere’de gözaltına alındığı açıklandı. İsrail’de yayınlanan Haaretz Gazetesi’nin haberine göre, Kudüs’te yaşayan Şeyh Raid Salah’ın dün akşam İngiltere’de gözaltına alındığı belirtilirken; kendisinin bu ülkeden sınır dışı edileceği açıklandı.

Salah’ın gözaltına alınması ile ilgili bilgi verilmedi. Şeyh Sallah’ın Filistin’e gidecek Gazze Filosu’nun hareketi öncesi gözaltına alınması dikkat çekti.

Raid Salah, Kudüs’te büyük baskı altında tutuluyor. Uzun süre hapiste yatan, Mescid-i Aksa’ya girmesi de bir süreden beri yasaklanan İslami Hareket liderinin, Mavi Marmara baskını sırasında öldürüldüğü öne sürülmüş, daha sonra İsrail askerleri tarafından katledilen kişinin Raid Salah’a çok benzeyen biri olduğu ortaya çıkmıştı.

Konferans vermek üzere İngiltere’ye davet edilen Şeyh Raid Sallah, İngiltere İçişleri Bakanlığı tarafından ismi ülkeye girişi yasak olanlar listesine konulmasına rağmen bu ülkeye girişinde hiçbir engelle karşılaşmamıştı.

Şeyh Raid Sallah’ın muhalefetteki İşçi Partisi üyelerinden bir grup parlamenterin de katılacağı konferansta konuşma yapması bekleniyordu. Partinin solcu üyeleri Şeyh Raid Sallah’ı İsrail işgal rejimi ve Filistin arasındaki mücadele üzerine konferans vermesi için davet etmişti.

İngiltere Hükümeti’nin Şeyh Raid Sallah’ın konferansının kendilerini işgal rejimi karşısında zor duruma sokacağına inandığı ve bu nedenle İngiliz yetkililerin Salah’ın konferans vermesini engellemek istedikleri bildirildi.

İngiliz hükümet kaynakları, İçişleri Bakanı’nın yaşanan karmaşa ve Şeyh Raid Sallah’ın ülkeye girişine izin verilmesi nedeniyle yetkililere öfkelendiğini söyledi.

Bir cevap yazın