Konya: Kudüs özgür olsun diye…

Halk Eğitim Dayanışma ve Araştırma Derneği (HEDA-DER) düzenlediği programı Şerafettin camiinde akşam namazının kılınmasından sonra meşalelerle yürüyüşe geçilerek başlandı. Yürüyüş Mevlana caddesinde Alaeddin keykubat salonuna doğru hareket etti. Bu esnada yürüşçüler gecenin anlamına binaen teşrik tekbirleriyle yürüyüşe devam ettiler.

Allaadin turu atılırken sevgi ve destek görüntülerine şahit olundu. Gece Alaeddin keykubat salonunda Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Musa Kazım Yılmaz Hoca tarafından Kudüs Özgür Olsun Diye adlı konferansında İsra ve miracın aslında imamet meselesi olduğunu Mescid-i Aksanın yalnızca Kubbetüs Sahra yada İlya Mescidi olmadığını o bölgenin tamamının Haremü Şerif olduğunu slayt gösterisi üzerinde göstererek asıl sınırların surlarla çevrili 144 dönümlük alan olduğunu özellikle belirtti. Oynanan oyunlara karşı Müslümanları uyanık olmaya davet etti.

Arkasından Araştırmacı yazar ve kamuoyunun Kudüs meselesine gösterdiği ilgi ve alaka ile tanınan Nurettin Şirin konuşmasında sloganik Müslüman olunmayacağını,cihadı ve mücadeleyi bırakmadan yaşanmasının gerekliliğinin üzerinde durdu.

Mavi Marmara üzerinde politik çıkar peşinde olanlara Filistin davasından kirli ellerini çekmelerini Müslümanların önlerine engel olmamalarını Amerika’dan aldıkları direktifler doğrultusunda Müslümanları oyalama ve kandırma politikalarını bırakmalarını dillendirdi.

Şehitlerimizin intikamının sahiplenmemiz gerektiğini ve bu meselenin hiçbir pazarlık konusu edilemeyeceğini belirtti. 1967 sınırlarına çekilme çalışmalarında Türkiye’nin etkin rol alması (One Minute) çakışıyla çeliştiğini söyledi .

Konuşma dinleyiciler tarafından sık sık tekbirlerle kesilen Nureddin Şirin Kudüs için yaptığı Özgür Kudüs dualarla konuşmasını tamamladı.

Bir cevap yazın