BM, Mavi Marmara raporunda İsrail’i kolladı

BM’nin taslak raporundan sızanlara göre, İsrail “aşırı güç kullanmak”la suçlanıyor. Türkiye “filoya engel olmamak”la eleştiriliyor. Gazze ablukası ise ‘meşru’ sayılıyor.İSRAİL’in 2010 mayıs ayında Gazze’ye yardım malzemesi götüren filodaki Mavi Marmara gemisine yaptığı baskın sonucunda dokuz vatandaşımızın ölümüyle ilgili Birleşmiş Milletler raporunun taslağı her iki tarafı da tatmin etmezken bir süredir New York’ta ilişkilerin normale dönmesi için yürütülen müzakereler de çöktü.

Dün raporun BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a sunulması planlanıyordu. Ban’ın New York’ta olmaması bahane edilerek Türk ve İsrailli yetkililere zaman kazandırılmak istendi. Ancak Türkiye’nin “özür dilenmesi” İsrail’in ise “üzüntüsünü bildirme” önerilerinde ısrar etmesi müzakereleri kilitleyen ana unsur oldu.

New York’taki görüşmelerde İsrail heyetine başkanlık eden Stratejik İlişkiler Bakanı Moşe Yaalon dün ülkesine döndü. Görüşmelerde uzlaşma için uygun bir formül bulunamadığının ortaya çıkmasından hemen sonra bir açıklama yapan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise Türkiye’nin özür talebine cevaben, “Özür dilememiz için bir neden yok. Türkiye koşullar belirleyebileceği ve bizim de onlar süpergüçmüş gibi bunu kabul ettiğimiz yolunda bir izlenim yaratmak istiyor. Bu onlar için bir onur meselesi” dedi.

Timetürk

Bir cevap yazın