Değişmez maddelerle sivil anayasa olmaz

Kocaeli Sivil Anayasa Platformunun 18. ay basın açıklamasında “Herkes şunu iyi bilmelidir ki, içinde ‘değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ maddeler olan ve daha önceki anayasalara darbeciler tarafından konulmuş maddeler bulunan bir anayasa, asla ve asla halkın sivil anayasası olmayacaktır. Sivil anayasa kılıflı darbe anayasası olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Değiştirilemez maddelerle SİVİL ANAYASA OLMAZ

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Üyesi Orhangazi Ergin, içinde “değiştirilmesi teklif dahi edilemez” maddeler olan bir anayasanın, asla ve asla halkın sivil anayasası olmayacağını belirterek, “Sivil anayasa kılıflı darbe anayasası olacaktır” dedi.

Her ay tekrarlanan basın açıklamalarıyla, halkın sesini dile getiren Kocaeli Sivil Anayasa Platformu’nun, 18. ay basın açıklaması Cumartesi günü İzmit Yürüyüş Yolunda yapıldı.

“Değiştirilmesi teklif dahi edilmez maddeleri olan sözde sivil anayasaya şimdiden hayır” pankartının açıldığı eylemde, MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Üyesi Ergin, Platform adına yaptığı açıklamada, darbe anayasasından kurtulup, bir an evvel sivil anayasaya geçilmesi için bundan önceki referandum sürecinde, “yetmez ama evet” dediklerini hatırlattı.

Şu anda yeni bir anayasa hazırlanması sürecine girildiğini belirten Ergin, daha şimdiden, “değiştirtmesi teklif dahi edilemez” maddeler üzerinden pazarlıkların başladığına şahit olunduğunu kaydetti.

Yeni anayasayı yapacak Meclisin başına, “değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddelere dokunulmadan yeni bir anayasa yapılacaktır” diyen Cemil Çiçek’in getirilmiş olmasının düşündürücü olduğunu ifade eden Ergin, şunları söyledi:

“Olay daha şimdiden sinyallerini vermektedir. Seçim meydanlarında, statükocuların borazanlığını yapanlara çatan, Başbakan ve Hükümetin halka nasıl bir anayasa getireceği herkesin merak konusudur. Fakat herkes şunu iyi bilmelidir ki içinde ‘değiştirilmesi teklif dahi edilemez’ maddeler olan ve daha önceki anayasalara darbeciler tarafından konulmuş maddeler olan bir anayasa, asla ve asla halkın sivil anayasası olmayacaktır.

Sivil anayasa kılıflı darbe anayasası olacaktır. Bu apaçık ortadayken, statüko karşıtı söylemleri ile yüzde 50’den fazla oy alan Başbakan ve yeni Hükümet, sivil halkın değil de bir grup minik azınlığın isteklerine uygun olarak, içinde ‘değişmesi teklif dahi edilemeyecek’ kutsalları olan bir anayasayı halkın önüne sivil diye getirilirse, herkes bilsin ki, bu süreçte buna ‘Hayır’ diyeceğiz.”

Böyle bir anayasanın, oldu bittiye getirilip, halk ne olduğunu anlayamadan yürürlüğe sokulması durumunda arkasından yapılacak eleştirilerin faydası sağlamayacağını belirten MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Üyesi Orhangazi Ergin, önemli olan bu aşamada, bu oyunu deşifre edip halkın uyanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Ergin, “Bu şekilde bir anayasa taslağı ile halkın önüne çıkılırsa, tavrımızın ve referandumda kullanacağımız oyun ‘Hayır’ olduğunu burada ilân ediyor, tüm darbe karşıtlarını, STK’ları daha şimdiden halkı bilgilendirme çalışmaları yapamaya, kampanyalara başlatmaya dâvet ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın