Hijab direnişinde kararlılık mesajı

İslam Azeri internet sitesinin haberine göre, Azerbaycan Milli Manevi Değerler İçtimai Birliği teşkilatının kurucusu ve Azerbaycan’daki İslami direnişin önderlerinden Abgül Süleymanov, ülkede uygulamaya konulan “hicab yasağı”nın Azerbaycan halkı arasında bir “direniş mektebi” meydana getirdiğinri belirterek, hicab yasağı kalkıncaya kadar eylem ve protestolarına devam edeceklerini açıkladı.

Ülkedeki hicab yasağına karşı şimdiye kadar iki büyük protesto eylemi gerçekleştirildiğini ve yasağın Eylül ayına kadar kalkmaması durumunda ise, çok daha büyük bir protesto eyleminin gerçekleştirileceği uyarısında bulunan Süleymanov açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hicab meselesi Eylül ayına kadar hallonulmalıdır. Eğer hallonulmazsa üçüncü mitingimize başlayacağız. Bu üçüncü miting ise şimdiye kadar yapılanlardan çok daha farklı olacak. Önceki mitinglerde birçok bölgelerden protestocilar eylemlere katılmamışlardı. Üçüncüsü ise böyle olmayacak. Bu mitinge ne kadar kişinin katılacağını söylemiyorum, ancak şunu belirteyim ki, bu eylem son miting olacak. Eğer hicab meselesi hallolmazsa biz yapacağımız bu üçüncü mitingte sadece hicab meselesini değil, aynı zamanda halkın birçok problemlerini, özellikle de işgal altındaki Karabağ meselesinin hallolmasını da gündeme getireceğiz.

Biz 8 aydır sürdürdüğümüz direnişin, karşılaşılan zulüm ve baskıların üzerine kalem çekilmesine fırsat vermeyeceğiz. Hicab meselesinin çözümü için daha ilk günden protesto eylemleri düzenlediğimiz gibi, düzenlemeye de devam edeceğiz. Her kim bu direnişimizi kırmaya çalışırsa biz de onların karşısında olacağız. Müslümanların gayreti ile oynanmasına göz yumamayız. Bacılarımızı yerlerde tekmeleyenler, Kur’an’ı ayaklan altına atanlar bu devletin memurları değil miydi? Ülkenin alimlerini değişik iftiralarla ailelerinden koparıp zindanlara atanlar bu yönetim değil miydi? Yoksa bunları unuttuğumuzu mu sanıyorlar? Hayır asla unutmayacağız. Onurlu ve şerefli Müslümanların onların ayakları önünde eğilmesine asla göz yummayız, kim bunu yapmaya kalkarsa, bunun adı sadece ihanettir.

Bugünlerde bir takım dış temsilcilerin ve ABD büyükelçisinin hicab yasağının halledilmesi yönündeki açıklamalarına tanık oluyoruz. Bu yabancılar ne hicabı, ne de İslam’ın diğer ahkam ve prensiplerine yönelik baskılara gerçekte karşı değiller. Ama onlar, hicab yasağının sürmesi durumunda ülkede İslami direnişin yayılacağından endişe etmektedirler. Onlar çok iyi bilirler ki, ne kadar zulüm ve baskı olsa, direniş de o kadar artacak ve güçlenecektir.

Azerbaycan halkı bu ülkede ortaya çıkan İslami direnişin zayıflamasına ve kırılmasına, İslami direnişin zayi olmasına hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Biz hicab meselesinin halledilmesini izzet ve onurumuzla istiyoruz, zilletle değil. Aynen İmam Hüseyin’in haykırdığı gibi: Zillet bizden uzaktır.!

Son olarak da Ehl-i Beytin dilinden şu duamızı yapıyoruz:

“Ya Rabbi! Biliyorum ki sen kendini dinini koruyorsun ve hiçbir zaman da dinini sahipsiz bırakmayacaksın! Allah’ım, izin ver senin dinin bizim elimizle ve bizim kanımızla korunsun ve hiç kimseyi bu yolda bizden öne salma. Biz, bir grup mücahid senin yoluna vuruşurken, biz de onların gölgesinde namaz kılıp oruç tutanlardan olmak istemiyoruz. Ya Rab! Bu duamımızı bizden kabul buyur.!”

Haber Editör

Bir cevap yazın