199. Eylem: Hiçbir zulüm bir başkasının mazereti olamaz

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 199. Hafta Basın Açıklaması saat 12:30 da Kayalıpark meydanında yapıldı. Açıklamayı platform adına Kerim Gövez okudu.

Platform adına açıklama yapan Kerim Gövez, açıklamasına Neml suresi 37. ayeti okuyarak başladı. ”Anlık reflekslerin ülkesinde yaşıyoruz. Geleceğe yönelik öngörülerimiz, proje ve planlarımız neredeyse yok denilecek kadar az. Bir esip gürlüyoruz, büyük yağmur beklentilerimiz boşa gidip kuraklıkla sonuçlanınca da hüznümüz bin kat artıveriyor. ” diyen Gövez, ”Suriye olaylarına değinerek, Libya’dan sonra şimdi sıra Suriye’de gibi görünüyor… Amerikan dışişleri bakanı Clinton şimdiden Suriye’ye yönelik işgal açıklamalarında bulunuyor.” dedi.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ:

Rahman, Rahim, Allah’ın adıyla

Sen git ve onlara de ki; biz onların üzerine karşı koyamayacakları ordularla yürüyeceğiz. Onları oradan zelil ve küçük düşürülmüş olarak çıkaracağız. (Neml Suresi 37. Ayet)

Sevgili dostlar, değerli basın mensupları;

Anlık reflekslerin ülkesinde yaşıyoruz. Geleceğe yönelik öngörülerimiz, proje ve planlarımız neredeyse yok denilecek kadar az. Bir esip gürlüyoruz, büyük yağmur beklentilerimiz boşa gidip kuraklıkla sonuçlanınca da hüznümüz bin kat artıveriyor. Her gürültünün peşinden koşuyoruz. Yüksek sesle söylenmiş sözleri, hamasi nutukları şiddetle alkışlıyoruz. Geleceği şekillendirmeyi olaylardan ilerde kâr etmeyi ise hep düşmanlarımıza bırakıyoruz.

Onlar olaylardan kâr etmeyi hesaplıyorlar ve karlı çıkıyorlar. Biz işleri başkasına havale etmeyi çok seviyoruz. Umutlarımız beklentilerimiz hep başkaları üzerinden oluyor. İşi tamama erdirmeyi başkalarından bekliyoruz. Son adımı atmayı son vuruşu yapmayı nedense beceremiyoruz.

One minute’den, Gazze konvoylarından, Mavi Marmara’dan umutlanmış, hamasi ifadeler söylemiş; İsrail’in yenildiğini, büyük bir zafer elde ettiğimizi, soysal ve siyasal alanda İsrail’i yalnızlığa mahkum ettiğimizi, İsrail’in yapacak hiçbir şeyinin kalmadığını ifade etmiştik. Coşmuştuk, eğlenmiştik… Oysa;

· İsrail ”One minute” kahramanlarının oylarıyla OECD yesi oldu.

· Siyasal alanda yalnızlığa mahkum ettiğimiz İsrail, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkeyle savunma ve işbirliği anlaşmaları yaptı.

· Kamuoyu desteğini kaybeden İsrail, ticaretinde başta Türkiye olmak üzere pek çok ülkeyle ilişkilerini arttırdı.

· Kınama üzerine kınama alan işgalci İsrail, Amerikan senatosunda alkışlara boğuldu.

· Mavi Marmara, aldığı üç-beş kurşun yarasından sonra bir yılda tamir edilemeyip, özgürlük konvoyuna bu yıl katılamayacağını ilan etti.

· Yunanistan’da bekleyen dünyanın değişik yerlerinden gelmiş özgürlük konvoyunun katılımcısı gemiler, Yunanistan tarafından – İsrail’le yaptığı anlaşmalara karşılık olarak – Gazze’ye gidişi engellendi.

· Kudüs’ün muhafızı, Mavi Marmara gemisinin sembol ismi Raid Salah, İngiltere’de anti-semitist (Yahudi karşıtlığı) suçlaması ile tutuklandı.

· Sivas olayları konuşulup pek çok provokatör kahraman ilan edilip adlarına anıtlar dikilirken, Başbağlar katliamı akıllara bile gelmiyor.

· 4 yaşında çocuklar bale kurslarına gönderilirken, 12 yaşından küçüklere Kur-an eğitimi hala yasak…

· Hala ülkemizde başta başörtüsü olmak üzere, inançlara, hak ve özgürlüklere yönelik baskılar devam etmekte.

· Ve saire ve saire ve saire… Gürlüyoruz, yağışımız yok.

Libya’dan sonra şimdi sıra Suriye’de gibi görünüyor… Amerikandışişleri bakanı Clinton şimdiden Suriye’ye yönelik işgal açıklamalarında bulunuyor. Türkiye’nin bu oyunda figüran olma ihtimali çok yüksek. Suriye’yi Türkiye’nin bir bölgesi gibi algılayan ve işgale bunun üzerinden zemin hazırlayan bir zihin üretilmekte. Zalim Baas rejimini şiddetli bir şekilde tel’in ediyor olmakla birlikte, bu rejimin zulümlerini işgale sebep gösterilmesini de asla tasvip etmiyoruz.

Hiçbir zulüm, başka bir zulmün gerekçesi olarak gösterilemez ve kabul de edilemez…

Müslümanları hassasiyetlerini daha da arttırmaya, kararlı ve istikrarlı olmaya, direniş üzerinde sebat göstermeye davet ediyoruz.

Verilen mücadelelerin arkasında durulduğu, tevhid ve adalet’in kaim olduğu, Kudüs’ün özgür arzın darüsselam olduğu bir dünyada yaşama umudu ile hepinizi 200. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

02 / 07 / 2011

Bir cevap yazın