231. hafta: Srebrenitsa anıldı, direnen halklar selamlandı

Ecdadın kanlarının aktığı Çanakkale’de, hafta içerisinde çimenlik kalesini ziyarete giden aile yine başörtüsü düşmanlığı ve hortlaklığına maruz kalmıştır. Ecdad canları pahasına savaştığı topraklarda, şimdi torunları zülüm altında kalmaktadır. Çanakkale savaşlarında çepheye mermi taşıyan analara başörtülüsün sen! Diye kimse söz etmedi, aksine dualarını ve yardımlarını aldılar. Şimdi ise başörtüsüne savaş ilan edilmişçesine başörtüsüne zulüm uygulanmaktadır.

ODTÜ’de 28 Şubat’ın provasını yapmaya kalkan zihniyet direnişe takıldı. Başörtülü olarak mezuniyet törenine gelen öğrencilere başörtülerini çıkarmaları gerektiği ikazı yapan görevliler ortalığı germeye yönelik harekette bulunmuşlardır. Akli selim insanların müdahaleleri ile provokasyon engellenmiştir. YÖK başkanının ösym’ye başvurularda başörtüsüne serbestlik getirilmesi değişikliğini olumlu buluyoruz.

Ülkemizin siyasi gündemini meclis boykotu belirlese de bölgemizde yaşanmakta olan insan hakları ihlalleri devam ediyor. Komşumuz Suriye’deki dikta rejiminin son olarak Hama kentindeki muhalif göstericileri tehdit etmesi ve kenti kuşatma altına alması yeni bir katliam korkusuna yol açtı. Esad rejiminin baskı ve zulüm politikaları Suriye halkını yıldıramayacak, adalet ve özgürlük mücadelesi devam edecektir.

İsrail’in Gazze ambargosuna karşı uluslararası sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği yardım filolarına karşı tamamen keyfi ve hukuksuz bir saldırı gerçekleşmektedir. Yunanistan’ın İsrail ile işbirliği yaparak yardım gemilerinin Akdeniz’e açılmasını engellemesini şiddetle protesto ediyoruz. Zaten ekonomik olarak iflas eden Yunanistan’ın bu engelleme çabası karşısında İsrail tarafından nasıl ödüllendirildiği merak konusudur. Yunanistan’ın katil bir rejim ile maddi çıkarlar için işbirliği yapması kendilerine bir utanç olarak yeter.

Filistin halkına destek olmaktan başka bir hedefleri olmayan çok sayıda aktivistin hava yolu ile İsrail’e gitmeye çalışması üzerine siyonist rejim bu gönüllülerin seyahatlerini engellemeye çalışarak ne kadar büyük bir korku içinde olduğunu göstermektedir. Çok sayıda barış eylemcisinin Avrupa kentlerinden İsrail’e uçuşları engellenmiştir. Bu engelleme İsrail’in tehditleri ile gerçekleşmiş ve sözüm ona demokrasi ve özgürlük havarisi Avrupalılar sıradan insanların seyahat özgürlüklerini hiçbir gerekçe olmadan yasaklamışlardır. Bu durum, İsrail rejiminin uluslararası baskı ve şantaj politikalarının etkisini bir kez daha göstermiştir. İsrail’in Ben-Gurion havalimanına ulaşmayı başaran az sayıdaki barış gönüllüsü ise İsrail güçleri tarafından gözaltına alınmıştır. Zalim İsrail rejimini ve onun işbirlikçilerini nefretle kınıyoruz ve Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.

Bosna’da 1995 yılında yaşanan insanlık dışı vahşetin yıl dönümünü yaşarken içimizin burukluğu devam etmektedir. Zihinlerimizde kazınan Müslüman katliamlarının o tarihten günümüze dek devam ettiğini görmekteyiz. Rabbimizden şehit olanlara rahmet diliyoruz.

Mısır, Libya, Tunus, Yemen gibi bölge ülkelerindeki sivil halkın özgürlük talepleri devam ederken bölgemizdeki siyasi dengeler yeni gelişmelerle her an değişebilecek durumdadır. İslam coğrafyasındaki acı, kan ve gözyaşının biran önce sona ermesi, barış ve adaletin sağlanması için birlik ve beraberlik içinde olmak zorundayız. Mübarek Ramazan ayının yaklaştığı bu günlerde ülkemiz ve bölgemizdeki insan hakları ihlallerinin biran önce sona ermesi en büyük temennimizdir.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu adına

Mazlumder Akyazı Şube Başkanı

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın