‘AKP Kemalist oldu’

Altan Tan bir İslamcı. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku Diyarbakır Milletvekili. Sosyalist prensiplere sahip bir bloktan seçilen namazında niyazında bir müteahhit. Politik olarak durduğu yer ‘blok’ adaylarından farklı değil. Blok’un savunduğu bütün değerlere kendi İslami patikalarıyla varıyor. Başaran’a şöyle diyor:

“Bir ankete göre Saadet Partisi’ne oy veren kadınların yüzde 70’i başörtülü. Aynı dönemde DTP’ye oy veren kadınların ise yüzde 83’ü… Şimdi siz bu halkın inancıyla çatışırsanız mesafe alamazsınız.”

Kemalizm ve siyasi İslam

Kürt hareketi bunu iyi etüt etmiş. Altan Tan’a da Hasip Kaplan’a da siyasetinde yer buluyor. Varılacak nokta aynıysa “Herkes kendi yolundan gitse olur” diyor. AKP’nin Güneydoğu’da yaşadığı hezimetin ana nedeni bu. Diyarbakır’da Diyarbakırlılardan en fazla %15 oy almalarının sebebi bu. Oyların gerisi lojmanlardan, Diyarbakırlı olmayan memurlardan.

AKP’nin sıkıştığı diğer noktanın özeti de bu söyleşide. Altan’ın durduğu yer AKP zihniyetinin bir değil iki tutarlılık testinden de kaldığını kanıtlıyor. Siyasi liberal prensipleri bir yana bırakalım. AKP zaten onları takmıyor. İslami prensipler açısından, yani AK zihniyetin A’sı B’si C’si açısında da AKP tökezliyor. Altan Tan’ın AKP’ye söylediğinin özeti: Bütün Müslümanlar eşit diyorsun, Kürt Müslümana kendini ifade hakkı yok diyorsun. Sen Kemalist bir damarla İslam’ı kullanıyorsun. Al birini vur ötekine…

Karizmatik lider kültünü yeniden üreten AKP’nin Özal’ını yaratmaya çalışırken yerine Demirelleşen bir lider ortaya çıkardığını savunan Tan uzun vadede Kürt gerçekliğini tanımazsa AKP’nin ANAP gibi dağılıp gideceğini savunuyor…

Alternatif

Tan’a göre alternatif, anti-kapitalist ümmetçilik. İstediklerini şöyle özetliyor: “Kürtçe anadilde eğitim, demokratik özerklik istiyorum. Kamusal alanlarda dilimi kullanabilmek, kendi kendimi yönetmek istiyorum. Gerekirse ticaret ve hukukumu da Allah’ın emrettiği şekilde uygulamalıyım.”

Sosyalist sol prensiplere doğrudan karşı bir dil, bu prensipleri politikasının ana ekseni haline getirmiş bir hareketin içinde var olabiliyor…  ‘Blok’un başarısının nedeni Türkiye siyasetine ders olacak esnekliği. Altan Tan söyleşisinin bize verdiği ders bu. Tan’ın söylediklerinin isabeti değil, neyi, nerede, kimlerle, beraber ve nasıl söyleyebildiği.

KORAY ÇALIŞKAN

Yazının tamamı için Radikal

One thought on “‘AKP Kemalist oldu’

  • Altan Tan eskiden islamcıydı şimdiyse Kürt Milliyetçisi.Irk davalarının her türlüsü ayağımın altındadır diyen bir peygamberin tebliğ ettiği dinin mensubu olanlar aynı zamanda ne Kürt milliyetçisi olabailir ne Türk milliyetçisi.Anlaşılan dünyevi makamlar miletvekilliği tatlı geldi.Kuranda herkesi imamlarıyla beraber toplarız diyor.Ahiret gününde BDP nin imamının peşinde olmak istemezdim doğrusu.

Bir cevap yazın