11 milyon insan açlıktan ölebilir

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kuraklık ve kıtlık nedeniyle göç etmek zorunda kalan 11 milyon Afrikalının ölüm sınırında olduğunu söyledi.

Zaten bir deri bir kemik kalmış binlerce Somalili çocuğun, ya yollarda ya da ulaşabildikleri mülteci kamplarında hayatlarını kaybettiğini ifade eden Ban, “Afrika’nın doğusunda bir insanlık felaketinin yaşanmaması için çok acil yardım gerekli.” dedi.

Son 50 yılda görülen en büyük kuraklık nedeniyle Somali başta olmak üzere Kenya, Etiyopya ve Cibuti’de büyük bir kıtlık yaşanıyor. Bulundukları yerlerden göç etmek zorunda kalan binlerce insan, yiyecek ve barınma imkanı ümidiyle mülteci kamplarına akın ediyor. Yürüyerek yapılan bu göç sırasında zaten yıllardan beri açlığın pençesinde yaşayan yüzlercesi yollarda hayatını kaybediyor. Durumun vahameti karşısında dünya devletlerini acil yardıma çağıran Ban, BM kurumları tarafından bölgeye yardım yapılabilmesi için oluşturulan fonun en az 1,6 milyar dolara ihtiyaç duyduğunu söyledi. “Bu krizin sonu insanlık açısından feci olur, bekleme lüksümüz yok.” diyen Ban, bu amaçla BM kurumlarının başkanlarıyla toplantı yaptığını, bu krizi önlemek için her şeyin yapılması gerektiğini söyledi.

BM yetkilileri, yıllardır yoksulluk ve kıtlık çeken Somalililerin artan gıda fiyatları sonrasında yollara döküldüğünü belirterek, en çok çocuklar için risk bulunduğuna dikkat çekti. Zaten bir deri bir kemik olan binlerce çocuğun 30-35 gün süren yürüyüşlere dayanamadığını kaydeden yetkililer, “Yetersiz beslenme ve susuzluk nedeniyle yüzlerce çocuk yollarda hayatını kaybediyor. Kamplara ulaşabilen yüzlerce çocuğun vücudunda da kalıcı hasarlar meydana geliyor.” dedi.

Bir cevap yazın