326. hafta: Kur’an öğrenmenin önündeki 28 Şubat yasağı kalksın!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri 326.hafta basın açıklaması , 16 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat 12.30 ‘da İzmit İnsan hakları Parkı, Özgürlük Meydanında yapıldı.Basın açıklamasını Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri dönem sözcüsü Selahattin Mengül yaptı.Basın açıklamasından önce terörist saldırı neticesinde ölen 13 asker için kuranı kerim okundu.Basın açıklaması sonunda bu konuyla ilgili açıklama yapan Selahattin Mengül, “hain terörist saldırı 13 can almıştır, bunu şiddetle kınıyoruz, bu alçak saldırıları yapanlar amaçlarına ulaşamayacaktır “ dedi.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU

326.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Değerli halkımız ve basın mensupları,

28 Şubat darbe sürecinde “Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Kanununda” değişiklik yapılarak Kur”an kurslarına katılabilme yaşının 12 ye çıkarılmıştır,

Bu insan hak ve özgürlüklerine aykırı, din eğitimi ile ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 9.maddesi ve EK 1.Protokol, 2.maddesi ile, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslar arası sözleşmelere uyum sağlanarak, din eğitimi hak ve özgürlüğünün, velinin isteği doğrultusunda, yaş sınırlaması olmaksızın sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini senelerce hatırlattık. Yasak kalkmadığı sürece yine bu meydanlarda hatırlatmaya devam edeceğiz.

Fakat herkes ve iktidar şunu iyi bilmelidir ki, 28 Şubat 1997 post modern darbesinin ürünü olan ve BM çocuk hakları söyleşmesine, insan hak ve özgürlüklerine aykırı olan bu yasağın devamı, halkın bu ülkede demokrasiye olan güveninin kaybolmasına neden olmaktadır.Halkın seçtiği insanlar, halkın istemediği bu yasağı kaldırmak yerine, bu talepleri görmezden gelerek, hala 28 şubat askeri vesayet anlayışının karşısında dik bir duruş sergileyememektedirler.

Soruyoruz bu yasakçılara boyun eğenlere?, bu halk oy verdi, sizi seçti, arkanızdaki bunca halk desteğine rağmen, ?.Olayların demokrasi içinde , şiddete baş vurmadan çözülmesini isteyen halkı, bu yasaklarla daha ne kadar yüz yüze bırakacaksınız?.Size besledikleri güveni daha ne kadar karşılıksız çıkartmaya devam edeceksiniz?. ANASOL-M hükümeti döneminde, 28 Şubatçı darbeciler tarafından dikte ettirilerek uygulamaya konulan, 12 yaş sınırı Kur’an eğitiminin önündeki en büyük engellerin başında geliyor. Yaz Kur-an Kursları dahil olmak üzere bütün Kuran kurslarını kapsayan bu yasağın hala devam etmesi Türkiye açısından bir insanlık ayıbıdır. Meydanlarda özgürlüklerden bahsedip, sonrada yasakçıların koyduğu kanunlarla bu ülkeyi daha ne kadar süre?, yönetmeye devam edeceksiniz?.

Dört yaşındaki çocuğunuzu bale yapmaya gönderebilirsiniz, operaya gönderebilirsiniz, jimnastik öğrenmeye gönderebilirisiniz, bunda bir yasak yok.Hatta 12 yaşından küçük azınlık çocuklarının İncil öğrenmelerinin önünde kanuni bir yasak yokken, halkın % 50 ‘sinin desteğini almış bir iktidarın, bu yasağı kaldırmamasını anlayabilmek mümkün değildir.Bu halk tarafından, bu iktidara tanınmış son şanstır bu.

Başörtü ve kuran öğrenme yasağı ve diğer yasaklar kalkıp, özgürlüklerin önü açılmazsa, bir 4 sene sonra yinede iktidara gelebileceklerini sananlara, %25-30 larla iktidar olup, sonra halkın beklentilerine cevap veremediklerinden, % 1-2 lere tepetaklak düşmelerini hatırlatmak istiyoruz.Halkın duyarlıklarını dikkate almazsanız, iktidarda fazlada uzun süreli kalma hayali kurmayın.Bu yasak kalmadığı sürece, bu insan hakları ayıbını sık sık meydanlarda gündeme taşıyacağımızı da asla ve asla unutmayın.Katıldığını için hepinize teşekkür ediyoruz.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU

DÖNEM BAŞKANI SELAHATTİN MENGÜL

Bir cevap yazın