Altan Tan: Tek taraflı özerklik ilan etmek yanlış oldu

Altan Tan, DTK tarafından ilan edilen özerklik bildirisine muhalefet şerhi koymuş. Taraf’a konuşan Tan, itiraz gerekçelerini şöyle anlattı: “Toplantıda tek taraflı olarak özerklik ilan edilmesinin zamanlamasına ve yöntemine karşı çıktım. Biz bu kararı Türkiye halkına anlattık mı? Ya AKP’ye oy veren Kürtlere? Peki ya dünyaya? Hayır. Kimseye anlatmadan böyle bir karar aldık. Şu doğru; hükümet ve Başbakan Erdoğan, Kürt halkını tanımıyor; halk olarak haklarını teslim etmiyor; bireysel haklarla yetinmemizi istiyor. Anadilde eğitimin Türkiye’yi böleceğini düşünüyor, darbe anayasasının değiştirilemez maddelerini korumaktan yana. Arkadaşlarımız böyle düşündüğü için özerklik ilan edilmesini istedi.

Fakat Meclis’te gidip bunları konuşmadık, daha yeni bir anayasa yapılacak, onun için önerilerimizi götürmedik. Bunları yapmadan tek taraflı özerklik ilan etmeye karşı çıktım, aceleci buldum, gerekçelerimi de böyle anlattım.”

Altan Tan, DTK’yı tek taraflı özerklik ilanına sürükleyen başka bir nedenin ise Başbakan’ın BDP’ye Meclis yolunu açmamasına bağlıyor. Beşiktaş’ın hak etmediği gerekçesiyle Türkiye kupasını iade ettiğini hatırlatan Tan, “Başbakan da Beşiktaş kadar centilmen olmalıydı; YSK’nın bizden gasp ederek AKP’ye haksız yere verdiği fazladan milletvekilliğini iade etmeliydi; ama maalesef Başbakan, aksine BDP’nin üzerine geldi” dedi.

Taraf

One thought on “Altan Tan: Tek taraflı özerklik ilan etmek yanlış oldu

  • Bence bu özerkliğin sakıncası yok, Müslülan Kürtlerde kuranın anayasa olduğu bir özerk kürdistan ilanında bulunsunlar. Sosyalistlerde İşçi sınıfı ve prolterya hakimiyetine dayalı bir Kürsditan ilanında bulunabilirler.Toplarsın bir salona 100-200 kişi ilan eder bir haritayla sınırları da koyarsan iş tamam.tabi Antepteki Türkmenlerde, mardindeki araplarda kendi demokrtaik özerkliklerini ilan etmeketen geri kalmasınlar.Ne kadar çok bölünme olursa Dicle Fırat arasında ki mukaddes topraklarda gözü olan İsrail’in işi o kadar kolaylaşır. Müslümanlarda kürt sorunu noktasınada İrsraile yardımcı olarak bol bol sevab elde debilirler.

Bir cevap yazın