Toplumsal barış için silahlar sussun!

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu, 305. hafta eyleminde Diyarbakır’da yaşanan çatışmalarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Başörtüsü Platformu adına Sakarya Dayanışma Derneği’nden Kadrican Mendi’nin yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Sakarya Adalet Girişimi, son iki hafta içinde Van ve Ankara’da iki farklı buluşmaya katıldı.

Adalet ve Özgürlükler Platformu’nun Van Buluşması’nda, Türkiye’nin doğusunda ve batısında yaşayan insanların sorunlarına birbirinden farklı ya da zıt tutumlar sergilediği söylenmişti.

Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Ankara Buluşması’nda ise toplumsal barışın sağlanması için bütün silahların susturulması gerektiği ifade edilmişti.

Tüm bu tespitler ve çağrılar, zorbalık siyasetlerinin ürettiği şiddet sarmalından çıkabilmek içindi. Adil ve özgür bir geleceğin hepimiz için tesis edilmesi yönelikti. Ocaklara yeni ateşler düşmesin, anaların yürekleri yanmasın diyeydi…

Nitekim Diyarbakır’dan gelen son haberler, bu çağrıların karşılıksız kalmasının yeni acılar yaşatacağını göstermesi açısından üzüntü vericidir. Geçmişten ders almayarak tekrarlanan hatalar; bu toprakların evlatlarının canına mâl oluyor. Beklentimiz çatışma ve hamaset politikalarına son verilmesi ve adil çözümlerin geliştirilmesidir.”

DAHA FAZLA KURBAN VERMEYELİM!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu ve Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu mensupları da çatışmalara tepki gösterildi. Konya İnanç Özgürlükleri Platformu konuyla ilgili “Gittiği her yere kan ve gözyaşı götüren, medeniyetlerin düşmanı, işgalci AmeriKAN dışişleri bakanı ülkemizde… Gittikleri her yere kaos götüren, bir yerde bulunmaları bile orda terör ve anarşinin azmasına sebep olan Amerikalı yetkililerin ülkemizde oluşu ve aynı günlerde menfur bir terör saldırısının gerçekleşmiş olması ancak basiretsiz saf kimseler için bir tesadüften ibarettir.” ifadelerini kullanırken Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu da konuyu gündeme alarak şöyle dedi:

“Karanlık güçler ülke içinde yeniden harekete geçti. İslam’ın kardeş kıldığı kavimlerin çocukları yine birbirlerinin kanını akıttı. Geride siyaset denkleminden ve güç dengelerinden haberi olmayan gözü yaşlı mazlum aileler kaldı. Artık hamasi nutukları bir kenara bırakıp kalıcı çözümler için çaba sarf etmeli sorumlular. Bu sorunun çözümü için çaba sarf etmeyen her bir yetkilinin akan kandan ve gözyaşından sorumluluğu bulunmaktadır. Gençlerimizi daha fazla kurban vermek istemiyoruz.”

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın