Şeyh Raid Salah serbest bırakıldı

1948’de işgal edilen topraklarda faaliyet gösteren İslami Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah, yaklaşık üç hafta süren kanunsuz gözaltının ardından dün serbest bırakıldı.

Şeyh Raid Salah, serbest bırakılmasının ardından Londra’da ikamet ettiği otele gitti. İngiliz Yüksek Mahkemesi, 15 Temmuz Cuma günkü oturumunda Şeyh Raid Salah’ın serbest bırakılması kararı vermişti.

İngiltere’deki İslami Girişim, İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin kararının dünyanın her yerinde Filistinli liderlere ve Filistin davasına savaş açan Siyonist lobi için büyük bir yenilgi olduğunu söyledi.

İslami Girişim tarafından dün yayınlanan bildiride, “İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin verdiği karar, Şeyh Raid Salah’ın ülkeden uzaklaştırma kararına itirazına rağmen İçişleri Bakanlığı’nın gözaltının devam etmesi yönündeki kararının siyasi olduğunu göstermektedir.” ifadelerine yer verildi.

Bildiride ayrıca İngiliz İçişleri Bakanlığı’nın kararının İngiltere’de uygulanan kanunlara ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna dikkat çekildi.

İngiltere’deki İslami Girişim Başkanı Muhammed Savaliha, “Bu karar, bu ülkede Siyonist lobiye karşı daha önce alınan kararlara eklenmiştir ve kesinlikle bir zaferdir. Fakat Şeyh Raid Salah’ın ülkeden uzaklaştırma kararına karşı açtığı dava sonuçlanıncaya kadar mücadele devam edecek” dedi. (İLKHA)

Bir cevap yazın