Avrupa Konseyi: Peçe yasağı çözüm değil

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Thomas Hammarberg, Avrupa’nın bazı ülkelerinde peçenin yasaklanmasının, kadının özgürleştirilmesine katkı yapmayacağını söyledi.

Konu ile ilgili bir raporu kaleme alan Hammarberg, ”İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik önyargıların, Avrupa’nın hoşgörü imajını zedelediği” uyarısını yaptı.

Avrupa’da Fransa ve Belçika gibi ülkelerde kamuya açık yerlerde peçenin yasaklanmasıyla ilgili yasalara atıfta bulunulan raporda, son olarak Avusturya, Danimarka, Hollanda, İsviçre’de de bu tartışmaların giderek yoğunluk kazandığı bildirildi.

Kabul edilen yasaların ”kadını özgürleştirmek adına” yapıldığına dikkat çekilen raporda, bunun doğru olmadığı görüşü savunuldu ve yasağın Avrupa standartlarına aykırı olduğu ifade edildi.

Raporda, yasağın, peçe giyen kadınları ”toplum önünde damgalanmalarına” ve ”toplumdan uzaklaşmasına yol açacağı” uyarısı yapıldı.

Raporda, yasağın, özel hayata ve kimliğe saygı gibi temel insan haklarına aykırı olduğu ifade edildi.

Avrupa Konseyi raporunda, bu tür yasaklar yerine, siyasi liderlere, kültürlerarası gerilimin derin sorunlarıyla uğraşmaları, azınlıklara yönelik ayırımcılık ve nefretin giderilmesine yönelik sorunlara daha fazla eğilmeleri tavsiye edildi.

Bir cevap yazın