Esed Rejimi mezhep çatışması peşinde

Büyük halk gösterileri karşısında kendisini kuşatma altında hisseden Suriye’deki Esad rejimi, kuşatmayı delmek için mezhep çatışmalarını daha da körüklemek istiyor. Suriyeli muhalifler, Suriye’nin aylardır yaptığı katliamlara ve tutuklamalara rağmen gösterilerin önünü alamadığını ve kurtuluş için tek yolu mezhep çatışmalarında aradığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Kurumu başkanı Ammar Kurbi, Suriye’de mezhep savaşının olmadığını ancak Esad rejiminin mezhep savaşının körüklemek için hem gazeteler hem de televizyonlar aracılığıyla büyük bir propaganda yürüttüklerini söyledi. Muhalifler arasında Nusayrilerin de olduğunu söyleyen Kurbi, Esad rejimi altında Suriye’de istisnasız herkesin mağdur olduğunu bildirdi.

Ammar Kurbi, Suriye’deki aile rejiminin mezhep fitnesini körükleyerek; birincisi Batıya ve İsrail’e kendilerinin alternatifinin İslamcı bir rejim olacağı, ikincisi Suriye’deki azınlıkları korkutarak halk devriminden uzak tutmak ve üçüncüsü ise halk devrimini kirletmek gibi üç mesajı olduğunu açıkladı.

Humus’ta Cenazeye saldırı: 16 ölü

Suriye rejiminin halk gösterilerine karşı saldırıları devam ediyor. Humus şehrinin Halidiye bölgesinde dün bir cenaze törenine saldıran Suriye güvenlik güçlerinin 16 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

Humus halkı, şehrin Suriye güvenlik güçleri ve tankları tarafından kuşatma altında olduğunu ve sivil giyimli özel birliklerin de tek tek evlere saldırı düzenlediğini bildirdi.

Bu arada, Suriye’nin el-Kuseyr şehrinden 500 kişinin Lübnan’a geçtiği belirtildi. Suriye halkı Esad yönetiminin katliamlarından kurtulmak için sınır bölgelerindeki komşu ülkelere kaçışı sürüyor.

Timetürk

Bir cevap yazın