Mersin’de başörtüsü eylemi

Tesettür Seferberliği Platformu (TESEP) ve Mustazaf-Der üyeleri, yaptıkları eylemle üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağını protesto etti.

Hastane Caddesi üzerinde stand kuran dernek üyeleri, üniversitelerde başörtüsü serbestisi istedi. Gurup adına açıklamada bulunan TESEP Genel Sekreteri Veysi Yumlu, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan referandum sonuçlarıyla birlikte ortaya bazı gerçeklerin çıktığını, bu gerçeklerle halkın değişim isteğinin inkar edilemeyeceğini söyledi.

Meclisin yeni yasama yılına referandumda çıkan değişim talepleriyle başlaması gerektiğini savunan Yumlu, ülkedeki inancın ve kimliğin önündeki engellerin kaldırılması için ciddi çalışmaların yapılması gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi: “İnanç özgürlüğünün ilk adımı olan fiili tesettür yasağının sonlanması gerekmektedir. İnanç ve dil özgürlüğü için yasak oluşturan düzenlemeler değiştirilmelidir. Bu yasal değişikliklerin gerçekleşmesi zamana bırakılmamalıdır. Meclis, öncelikle yasal bir dayanağı olmayan tesettür sorununu derhal çözmelidir. Pek çok alanda çeşitli değişiklikler yapılırken başörtü sorunu dokunulmazlar arasında yerini korumaktadır. Bu sorunun çözümü için hükümet bugüne kadar bir arpa boyu dahi yol alamamıştır. Hükümete düşen; öncelikle keyfi bir şekilde uygulanan başörtüsü yasağını tanımadığını ilan etmektir. Yasa ve hukuk dışı bu keyfi yasağı uygulamak isteyen kişiler hakkında soruşturma açacağını belirterek, kurumlara genelgeler ve talimatlar göndermelidir. Keyfi yasağı devam ettirenleri cezalandırmalıdır.”

Açıklamanın ardından cadde üzerine kurulan stantlarda üniversitelerde uygulanan başörtüsü yasağının kaldırılması amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Hürseda

Bir cevap yazın