Ramazan eğlence ayı olmasın

Bir süredir dünya gündeminden düşmeyen Somali şimdi de açlıktan yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Her gün yüzlerce kişinin açlıktan öldüğü ülkede batılı ülkeler ve uluslararası yardım kuruluşları yardım bürolarını ülkedeki anarşiyi bahane ederek kapatıp ülkeyi terkettiler.

Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren bir gençlik teşkilatı olan Anadolu Öğrenci Birliği adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Atila yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

BASIN AÇIKLAMASI:

Birkaç gün sonra mübarek Ramazan ayına girmiş bulunacağız. Ramazan’ın müjdecisi bu günlerde Somali’den gelen ve insan olmanın erdemine sahip her bireyin yüreğini sızlatan haberler biz gençlerinde yüreğini dağlamıştır.

Her gün yüzlerce kişinin açlıktan öldüğü haberleri, özünde infakı emreden ve israftan kaçınmayı barındıran bir dinin müntesipleri olan bizleri harekete geçirmelidir, bu aynı zamanda insani bir vazifedir; üstelik Batı, anarşiyi bahane ederek yardım bürolarını dahi kapatmışken.

Bu bağlamda bizim sizden bir isteğimiz var:

Bu sene Ramazan eğlenceleri düzenlemeyelim; görsel şovlar, konserler bu sene olmasın. Eksikliğini duymayız, emin olun.

Bu sene buna ayrılacak bütçeleri lütfen yardım kuruluşları aracılığı ile Somali’ye gönderelim, gönderelim ki insanlar açlıktan ölmesin. Biz gençler olarak ancak yardım yapılmamasının eksikliğini duyarız. Özellikle belediyelerimizden, sivil toplum kuruluşlarımızdan, şirketlerimizden ve tüm fertlerden bu duyarlılığı bekliyoruz.

Hatta ve hatta şirketlerimizden, zengin iş adamlarımızdan bir iftar da Somali’de vermelerini bekliyoruz.

Bu açık davet, biz gençlerin size emanetidir…

Bir cevap yazın