233. hafta: Yeni anayasada başörtüsü sorunu çözülmelidir

Mazlumderin hazırladığı Türkiye’de 2010 yılında ve 2011 yılının ilk altı ayında başörtülü kadınlara yönelik ayrımcı ve yasakçı uygulamaları konu alan raporda genel uygulamada yasaklarda düşüş olduğu, ancak bireysel ihlallerin devam ettiği belirtildi.

Türkiye’de başörtülü kadınlara yönelik ayrımcı uygulamalarda ve yasaklarda son yıllarda bazı düşüşler olmuştur. Ancak halen bireysel anlamda başörtülü kadınlar kamuya açık alanlarda saldırılara, hakaretlere ve ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

Orduevlerine girişte 50 yaş altı kadınların başlarını örtmeleri yasak, İzmir’de derse şapkayla giren öğrenci hocası tarafından aşağılanarak sınıfı terk etmek zorunda kalmıştır. Bu ülkede halkına yabancılaşmış bir yazar tarafından başörtüsü gamalı haç ve faşist gömleğine benzetmiştir. Okul çıkışında başını örten iki kız öğrencinin başörtüsü zorla çıkartılmış kafaları duvara vurulmuştur. İlçemizde yaşanan kötü örnekte ise SBS sınavına giren başörtülü öğrenciler görevliler tarafından arkadaşları arasında rencide edilmiş başları açılmıştır.

Üniversitelerin birçoğu fiili durum oluşturarak başörtülüye özgürlük hakkı tanırken ne yazık ki konu yasal ve anayasal bir hak olarak ele alınmamıştır. Fiili uygulamalar yetmez! Kesinlikle yasal ve anayasal bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Çalışma hayatında, sosyal hayatta başörtülü kadınlara yönelik yasakçı ayrımcı uygulamalar halen devam etmektedir. Başörtüsü her ne gerekçeyle olursa olsun yasaklanamaz. Başörtülü kadınlar ayrımcılığa maruz bırakılamaz. Türkiye’nin imzaladığı uluslar arası anlaşmalarda özgürlüklerden yanadır. Yeni anayasa yapılırken başörtüsü sorunu biran önce çözüme kavuşturulmalıdır.

İsrail, Gazze’ye ulaşmaya çalışan barış aktivistlerini sınır dışı etti. İsrail askeri müdahalesiyle dünyayla irtibatı kesilen Fransız ‘Dignity AL-Karama’ yolcuları sınır dışı edildi. Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmak amacıyla yola çıkan Fransız gemisi uluslararası sularda seyrederken korsanlar tarafından kuşatılmış 19 temmuz günü aşdot limanına çekilmiştir. Suçlu muamelesi görerek sınır dışı edilen aktivistler havasız kabinlerde bekletilmiş ve avukat hakkı tanınmamıştır.

Büyük bir dayanışma ve insan hareketi olan gemilerle Gazze kuşatmasını kırma çabası İsrail’in hukuksuzluklarını önleyemese de, bu hak ihlallerini ve İsrail’in insanlık dışı yüzünü dünyaya bir kez daha gösteren başarılı bir sivil direniş hareketi olmuştur.

Tam bağımsız özgür Filistin’i destekliyor. İnsan onurunu ve hukukunu hiçe sayan İsrail’i kınıyoruz.

Dünkü cumaya ‘Halit Bin velid’in Tarunları’ adını veren Suriyeli Müslümanlar Halep, Humus, Hama ve İdlib gibi büyük kentlerde gösteri düzenlediler. Diktatör Esad’ın Baas güçleri tanklarla saldırarak humusta 5 Müslümanı şehit ettiler. Çok sayıda Müslümanı yaraladılar. Suriyeli Müslümanlar diktatör esad rejiminden kurtulana kadar mücadeleden geri durmayacaklar. Bizler de Suriyeli Müslüman kardeşlerimizin sonuna kadar yanında olduğumuzu belirtiyoruz. Müslümanların katledilmelerine seyirci kalan İslam ülkelerinin kukla liderlerini nefretle kınıyoruz. Yaşasın Suriye’deki ve dünyanın her bölgesindeki özgürlük mücadelemiz.

Gelecek hafta cumartesi saat 12.30 Buluşmak üzere Allaha emanet olun.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu adına

Mazlumder Şube Başkanı

Mahmut ALEMDAR

Adalet ve Özgürlükler Platformunu desteklemek için Mazlumder Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay Platformumuzu destek için gelmişlerdir. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bir cevap yazın