328. hafta: POSCO’ya, kapitalist ifsada, doğanın talanına hayır!

Kocaeli’, de Sivil Toplum Kuruluşlarınca yapılan basın açıklaması 30 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat 12.30’da yapılan açıklamayla 328.haftasına girdi.  Basın açıklamasını Kocaeli Kartepe İnsan Hakları derneği başkanı Ali Akbaş yaptı.

Hava kirliliğini, kamyonların yayacağı egzoz gazlarının kirliliğini sis bombası ve sirenn sesleriyle canlandıran eylemde, ellerinde, “kanserden ölmek istemiyoruz”, “Kocaeli de böyle yaşamak istemiyoruz” pankartları tutan vatandaşlar, yüzlerine de maske geçirerek, Kocaeli’de önlem alınmazsa ilerde durumun böyle olacağını, kanser vakalarından ölümlerin hızla artacağını, bunun istenmediğinin mesajını verdiler.

POSCO’ya Hayır pankartları taşıdılar.

Kocaeli Çevre İnisiyatifi adına Mehmet Toker bir açıklama yaparken, KYÖD Başkanı Numan Gülşah’da eyleme destek verdi.

Yerel gündemle ilgili olarak,Kocaeli’nin Alikahya bölgesinde yapılması planlanan POSCO adlı Koreli bir firmaya ait demir çelik tesisinin kurulmasına karşı çıkılan bir basın açıklamasını protesto eden bir açıklamada yapıldı.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Alikahya ve çevresinde hayatı olumsuz yönde etkileyecek ve Kartepe ilçesi, de dâhil olmak üzere çevre yerleşim birimleri zehir solumak zorunda kalacaktır.

Dil ovasından sonra en fazla kanser vakası görülen bölge Alikahya ve Köseköy bölgeleridir, bu bölgelerde yeterli derecede fabrikalar zaten mevcuttur, yeni bir demir çelik fabrikası bölgenin yok olması demektir, demir çelik fabrikasının ileriki dönemde diğer fabrikalar gibi büyüyüp çevre için daha büyük bir tehdit oluşturacaktır.

Demir çelik fabrikasının yerleşim birimlerine yakın kurulması cennet gibi ilçemiz Kartepe’ yi yok etmek demektir, fabrikadan yayılacak duman ve toz bulutları, gelip giden taşıma araçlarının egzoz gazları ile hava kirliliği bölgemizde büyük sorunlara yol açacaktır.

Her ne kadar sorunsuz bir fabrika görüntüsü çizilse’de bu fabrika bir demir çelik fabrikasıdır asla sıfır zararla çalışmayacaktır, fabrikanın çevremize ve insanlarımıza vereceği zarar fabrika kurulmadan evvel tartışılmalı ve bu fabrikanın yerleşim birimlerinin içine kurulmaması gerekmektedir.

Fabrikaların hala bu bölgelerde kurulmasını anlamış değiliz, demir çelik fabrikası POSCO yerleşim birimlerinin içine değil de daha müsait çorak arazilere ve yerleşim birimlerinin dışına kurulmalıdır.

POSCO demir çelik fabrikasının kurulmak istenen bölgesinde oturan duyarlı halkımızı bu fabrikanın yerleşim birimlerinin yakınına dahi kurulmaması için mücadeleye çağırıyoruz.

POSCO demir çelik fabrikasını kuracak olan sermaye ve kapitalist çevreler halkımızın sağlığını hiç düşünmemektedir, demir çelik fabrikası demek çevrenin ve insanlarımızın büyük zararlar görmesi demektir.

POSCO demir çelik fabrikası Hindistan’ın ODİSHA eyaletinde JAGATSİNPUR bölgesinde kurmak için uğraştığı fabrikasını bölge köylüleri köy girişinde 6 yıldır tuttukları nöbet ile engellemektedirler, Hindistan’da 6 yıldır direnen köylüler POSCO’ya satılan topraklarını geri almak ve fabrikanın kurulmasını engellemek için tam 6 yıldır mücadele vermektedirler, fakat aynı kararlılık ve mücadeleyi bizim halkımızda görememekteyiz.

Hindistanlı mücadeleci köylülere verdikleri mücadeleden dolayı şu ana kadar çeşitli kişi ve kurumlarca 800 civarında dava açılmıştır, 6 yıldır topraklarını emperyalist para babalarına kaptırmamak ve çevreye zararlı bir fabrikayı topraklarına kurdurmamak için mücadele eden Hindistanlı köylüleri gösterdikleri onurlu mücadeleden dolayı kutluyoruz.

Ve aynı duyarlılığı çok geç olmadan Alikahyalı ve Köseköy’lü halkımızdan’da bekliyoruz, çok geç olmadan bu fabrikanın başka çorak ve verimsiz bölgelere kaydırılması için mücadeleye başlanması gerekiyor, eğer mücadelede geç kalırsak oturduğumuz ve yaşam sürdüğümüz bölgeyi kapitalist para babalarına kaptırdığımız an, geleceğimizi yok etmiş oluruz.

( EMİRDER )

KOCAELİ KARTEPE İNSAN HAKLARI DAYANIŞMA DERNEĞİ

BAŞKAN

ALİ AKBAŞ

Bir cevap yazın