Dünyadaki İslami STK’lar iftar bütçelerini Somali’ye gönderiyor

Son 50 yılın en büyük kuraklığını yaşayan Müslüman ülke Somali’ye karşı tüm dünya müslümanları yardım için yarışa girdi. Malezya, Endonezya ve Arap ülkelerinin birçoğunda sivil toplum örgütleri, bu yıl toplu Ramazan iftarları vermeceyeceklerini ancak bu yıl için düşündükleri iftarın bütçesini Somali’ye gönderme kararı aldıklarını açıkladı. Bazı STK’ların bu kararı almasının ardından zengin birçok iş adamı da fakirlere verecekleri iftarlar dışında diğer yardımları Somali’ye gönderme kararı aldı.

İslam dünyasında STK’lar iftar kararı alırken, Türkiye’deki Sivil Toplum Örgütleri şaşalı iftar programları düzenlemek için cafcaflı davetiyeler basmakta kusur kalmıyor.

Dünya açlıktan kıvranan Somalili Müslümanlar için yardım çağrısında bulunurken, halen bazı vakıf, dernek ve kurumlarımızın yüzlerce kişiye iftar vermek için yarışa girmeleri ehli vicdan olan herkesi yaralamaya devam ediyor.

Türkiye’nin yardım organizasyonları Deniz Feneri, İHH, Kimse Yok mu ve Yardımeli ise Somali’ye yönelik kampanyalarını aralıksız sürdürüyor. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de geçen hafta, Ramazan ayında ‘Çağımıza Yeni Bir Komşuluk Aşısı’ ve ‘Her Evden Bir Fitre Bir İftar Afrika’ya’ adlı iki kampanya başlatacaklarını açıklamıştı.

Ramazan ayında, dünyanın gerçeklerinin unutulmaması, iftarların bir gösteriş ve reklam vesilesi haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizen Görmez, şöyle konuşmuştu: “Sadece zenginlerin davet edilip fakirlerin unutulduğu, bu yüzden de Sevgili Peygamberimiz tarafından en kötü yemek olarak nitelendirilen sofralar kurmaktan ısrarla kaçınmalıyız.”

Bir cevap yazın