Suriye’de sivil ölümü 2200’ü geçti

Hama ve diğer şehirlerde son günlerde yaşanan çatışmada 121 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye ordusunun Hama’ya girmesiyle başlayan çatışmalarda ise 95 kişi ölürken 90 kişi de yaralandı. Ölenlerden 8’inin Suriye askeri olduğu bildirildi.

Şeyh Arur: Gerekirse Hendek Kazın!

Suriye Devrimi’nin öncü isimlerinden Şeyh Adnan Arur’un çağrısı üzerine Hama ve diğer şehirlerin giriş çıkış noktalarına barikatlar kurulması üzerine Suriye ordusu, gözlerini Hama’ya çevirdi.

Şeyh Adnan Arur, 19.07.2011 tarihinde Visal Televizyonu’ndaki programında, Suriyeli devrimcilere şöyle seslenmişti: “şehirlerin giriş-çıkış noktalarına barikatlar kurun. Emniyet güçlerinin şehirlere girmesini engellemek için teftiş edin. Tehlike anında barikatlarda bulunanlar, diğerlerini arayarak haber versin. Büyük barikatlar kurun. Gerekirse büyük hendekler kazın.”

Suriye Ordusu’na Karşı Özgür Suriye Ordusu

Buna ilave olarak haftalardır Hama’da geniş çaplı gösteriler düzenlenmesine rağmen harekete geçmeyen Suriye ordusu, Özgür Suriye Ordusu’nun meydan okuması üzerine harekete geçti.

Suriye ordusu, barikatları yarmak için Hama’ya girmek isteyince Riyad Esad komutasındaki Özgür Suriye Ordusu güçlerinin direnişiyle karşılaştı. Muhalif kaynakların bildirdiğine göre şimdiye kadar 100’ü aşkın Suriyeli, Hama’da çıkan çatışmada yaşamını yitirdi.

Önceki gün kurulan Özgür Suriye Ordusu’nun komuta kademesi şu isimlerden oluşmaktadır: Genelkurmay Başkanı Riyad Esad, Genelkurmay Başkan Yardımcısı Ahmed Hicazi, Hamza Hatip Tugayı Komutanı Ahmed Yusuf, el Hurriyye Tugayı Komutanı İbrahim Mecbur, Selahiddin Tugayı Komutanı Alaeddin, el Qaşuş Tugayı Komutanı Yüzbaşı Eyhem el Kurdi, Yüzbaşı Qays, Üsteğmen Teysir Yusuf, Üsteğmen Ahmed Halaf ve Teğmen Mazin Zin’den oluşmaktadır.

Yaklaşık bir ay önce ordudan ayrıldığını açıklayan Albay Esad, sözcülüğünü Albay Hüseyin Harmuş’un yaptığı Özgür Subaylar Hareketi’ne katıldığını ilan etmişti. Özgür Subaylar Hareketi’nin en etkin eylemi, Cisr Şuğur’da 120 asker ve polisi hedef alan saldırıydı. Bu saldırıdan sonra Özgür Subaylar Hareketi’nin sözcüsü Albay Hüseyin Harmuş, Türkiye’ye kaçmış, Türkiye’de yaptığı açıklamalarda, Suriye’de daha etkin eylemler düzenleyeceklerini söylemişti.

Özgür Subaylar Hareketi içerisinde yer alan Albay Esad, önceki gün ise Özgür Suriye Ordusu’nun kurulduğunu açıkladı. Esad, açıklamasında Suriye ordusunu tehdit ederek “birliklerini, Deyr Zour’a gönderme ve Suriye ordu güçleriyle çatışacağı” tehdidinde bulundu. Esad’ın bu tehdidinden kısa bir süre sonra Deyr Zour’da çatışmalar şiddetlendi. AFP’nian haberine göre Albay Esad, nerede olduğunu açıklamazken, söz konusu bildirisini, Türkiye sınırına yakın bir şehirden yaptığını söylemekle yetindi.

Esad “Sivil halkı katleden Suriye ordu güçleri, Suriye’nin her yerinde hedefimiz olacaktır. Deyr Zour’da operasyonu durdurmazsalar, askerlerimizi Deyr Zour’a göndereceğiz” demişti.

Albay Esad dahil, Özgür Suriye Ordusu içerisindeki subayların bir çoğu Şeyh Adnan Arur’la yakın ilişki içerisinde. Şeyh Adnan Arur, Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkan Yardımcısı Albay Ahmed Hicazi’nin rütbesinin albaylıktan tuğgeneralliğe yükseltildiğini 26 Haziran’da Visal Televizyonu’ndan duyurmuştu. Şeyh Adnan, Hicazi’yle görüşmesinden sonra Yarbay Harmuş’la görüşerek, rütbesini yarbaylıktan albaylığa yükselttiğini söyledi. Şeyh Arur “Senin rütbeni yükseltmeye karar verdim. Bu, Suriye halkının seni ödüllendirmesidir” dedi. Programa Türkiye’den telefonla bağlanan Harmuş “Ey değerli şeyhim, bana verdiğiniz bu rutbeden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

Haziran ayının son günlerinde ordudan ayrılacakları yönünde görüş bildiren subaylarla görüşen Şeyh Arur, ordudan ayrılma işlemini ileri bir tarihe ertelemelerini istemişti. Şeyh Arur, 26 Haziran tarihinde Visal Televizyonu’nda yayınlanan programında, 8 subaydan ayrılma kararını ertelemelerini istediğini söylemişti.

Suriye’de 5 aydır devam eden çatışmalarda 2200 sivil ve 350 asker öldürüldü.

isra haber

Bir cevap yazın