Doğu Türkistan’da Çin zulmü

30-31 Temmuz 2011 tarihinde Doğu Türkistan’ın Kaşgar şehrinde vuku bulan olaylarda aldığımız bilgilere göre en az 21 kişi hayatını kaybetmiş yüzlerce Doğu Türkistanlı Uygur Türk’ü tutuklanmıştır. Şu anda Kaşgar şehrinde Çin komunist yönetimi sıkıyönetim ilan etmiştir. Şehre giriş çıkışlar yasaklandığı gibi şehrin tamamı ev hapsindedir.Bundan yaklaşık 12 gün kadar önce yine Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinde benzeri olaylar meydana gelmiş 20 ye yakın Uygur Türk’ü hayatını kaybetmişti.

Çin komunist yönetimi 1949 da işgal ettiği Doğu Türkistan’da 62 yıldır sistematik olarak asimilasyon politikası uygulamaktadır.Bunun sonucu Başkent Urumçi’de 5 Temmuz 2009 olayları patlak vermiştir. Son olayda göstermiştirki 5 Temmuz 2009 olaylarından Çin’in hiçbir şekilde olumlu ders çıkarmadığı açıkça görülmektedir.Elinde silah veya herhangi bir patlayıcı cisim olmayan halk ölümü göze alarak işgalci yönetime başkaldırmaktadır.

Çin komunist yönetimi silahı olmayan bu direnişçileri Doğu Türkistan’ı Dünya kamuoyundan soyutlamak için Doğu Türkistan İslami hareketinin (ETİM) Pakistan’daki eğitim kamplarında yetiştirilen teröristler olduğunu tesbit ettiklerini beyan etmektedir. 18 Temmuz Hoten şehrindeki 30-31 Temmuz’da Kaşgar’daki silahsız direnişçileri sözde Doğu Türkistan İslami Terör örgütü ile ilgili göstererek Çin Doğu Türkistan’daki işgalini ve zulmünü haklı gösteremez. Olayların asıl sorumlusu olduğu gerçeğini değiştiremez.

2.5 milyonluk askeri gücü ile elinde silah olmayan Uygur direnişçilerini terörist olarak suçlaması trajıkomik bir vakadır. Komunist Çin yönetimi Uluslar arası hukuk kurallarını ve Birleşmiş Milletler insan hakları evrensel beyannamesini ihlal ederek Doğu Türkistan halkını direnişe mecbur bırakmakta ve buna zorlamaktadır. İnsan hakları ve demokrasi ihlalleri devam ettiği sürece bu direnişler artarak devam edecektir.

1 milyar 350 milyonluk Çin’in işgaline uğramış yoğun göçmen projesi ile tamamen imha etme politikası karşısında Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin haklı direnişlerinin yanında olduğumuzu ve mücadelelerini desteklediğimizi beyan ederiz.

Seyit TÜMTÜRK

Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği

Genel Başkanı

Bir cevap yazın