‘Andımız’ eleştirisine maaş kesme cezası

Öğretmen ve insan hakları aktivisti Aksoy, Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle öğrencilere yaptığı konuşmada ‘Andımız’ın zorla okutulmasının insan haklarına aykırı olduğunu söyleyince, maaş kesintisiyle cezalandırıldı.

Bingöl 100. Yıl İlköğretim Okulu’nda 10 Aralık 2010’da ‘Evrensel Dünya İnsan Hakları Günü’ nedeniyle yapılan törende kapanış konuşmasını yapan Sosyal Bilgiler öğretmeni Aksoy, söze “Çocuklar, bugün Evrensel Dünya İnsan Hakları Günü. Gerek ülkemizde gerekse dünyanın çeşitli yerlerinde maalesef insan hakları ihlal edilmektedir” diye başlamış ve konuşmasını şöyle sürdürmüştü: “Her gün ilköğretim okullarında öğrencilere okutulan öğrenci andı da evrensel insan haklarına aykırılık teşkil ettiği halde okutulmaktadır. Şahsım olarak bu andın sizlere okutulması taraftarı değilim.”

Üç Öğretmen Tutanak Tuttu

Aynı günün dördüncü teneffüsünde Aksoy, okul idaresine çağrıldı ve törendeki konuşması nedeniyle üç öğretmen tarafından hakkında tutanak tutulduğunu öğrendi. Aksoy hakkında soruşturma açıldı, 28 Aralık’ta ilköğretim müfettişine savunmasını veren Aksoy, “Türkiye toplumu homojen bir toplum değildir, birçok etnik yapıya sahip insanlardan oluşmaktadır. Kürt, Ermeni, Arap, Çerkes çocuklarına her gün bu ‘and’ okutularak, bu çocuklarımız tek potada eritilip, tek tipleştirilmektedir. Bu bir hak ihlalidir ve bundan dolayı, çocuklarımıza bu andın okutulması taraftarı değilim.” İfadelerini kullanmıştı.

“Cezayı Haksız Buluyor ve Kabul Etmiyorum”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Aksoy’a, öğrencilere ‘Andımız’ ın zorla okutulmasının insan haklarına aykırı olduğunu söylediği için ‘aylıktan kesme’ cezası verdi. Aksoy “Bir insan hakları savunucusu olarak düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kendi düşüncemi öğrencilerimle paylaştım. Cezayı haksız buluyorum. Bu anti demokratik uygulamayı aydınların, sivil toplumun ve kamuoyunun takdirine sunuyorum” dedi. (Ali Yıldırım-İLKHA)

Bir cevap yazın