Şiddet ve gerilim tırmanabilir

Diyarbakır’da görülen KCK davasının dünkü duruşmasına mahkeme tarafından atananları da dahil olmak üzere sanık avukatları katılmadı… BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, KCK davasına ilişkin olarak “Devletin artık bu durum değiştirmesi, bir karar vermesi lazım. Ya Kürtlerin hepsini tutuklayıp cezaevlerine atacaklar, bu bölgenin etrafına tel örgü çekip burayı açık cezaevi, burada yaşayan herkesi suçlu ilan edecekler ya da Kürtlerle artık tarihi bir barışı gerçekleştirecekler. Bu saatten sonra kimseye minnetimiz yok” dedi.

İRAN

İran’ın Kandil harekâtının arkaplanında Tahran-Erbil anlaşmasının yattığı ileri sürüldü. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Bölgesel Kürt Yönetimi İçişleri Bakanı Kerim Sincari başkanlığında bir heyet 28 Ocak 2011’de Piranşehir’de İran tarafıyla görüştü. İran tarafı görüşmede PKK ve PJAK’ın Kuzey Irak’tan çıkarılması ve bölgeye peşmergelerin yerleştirilmesi için ortak harekât önerdi. Ortak harekâtı kabul etmeyen Kürt tarafı, sadece ‘sessiz kalma’ taahhüdünde bulundu…

KUZEY IRAK

Peyamner Ajansı’nın dünkü haberinde Kandil’e harekât yapan İran’ın, Kuzey Irak sınırları içinde askeri karakollar inşa ettiği ileri sürüldü… Kaleyi andıran karakolların resimlerine yer verilen haberde, karakolları birbirine bağlayan yolların Kuzey Irak sınırları içinden de geçtiği ifade edildi.

PKK

PKK’nın askeri kanadı HPG’nin Fırat Haber Ajansı’nda dün yayımlanan bildirisinde “Artık gerilla güçleri olarak sessiz kalmayacağız. Üzerimize gelindiği ve halkımıza yönelik katliam politikalarına son verilmediği müddetçe HPG olarak gereken cevabı misliyle vereceğiz” denildi.

Bildiride HPG’nin Devrimci Halk Savaşı’na da hazır olduğu belirtildi.

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Kuzey Irak sınırları içinde inşa edilen İran karakolları, Tahran-Erbil anlaşması iddiasını destekler nitelik taşıyor.

KCK davasının seyri ve Demirtaş’ın sözleri, Öcalan’ın geçen hafta aradan çekildiğini açıklamasıyla birlikte düşünüldüğünde Türkiye’nin şiddet dönemine girdiğini teyit ediyor ve gerilimin her geçen gün daha da artmasının şaşırtıcı olmayacağını haber veriyor.

HPG’nin açıklaması, örgütün en son Van Başkale saldırısıyla somutlaşan yeni çizgisini ilan ediyor.

KCK’nın önceki günkü açıklamasında yaşanan süreci “Tarafların kıyasıya savaşı” diye tariflediği hatırlandığında HPG’nin dünkü bildirisinde “Artık sessiz kalmayacağız” ifadesinin rasgele seçilmiş olmadığı hissediliyor.

HPG’nin ‘çatışmasızlık’ döneminde büyük çaplı eylemler yapmamakla birlikte misilleme hakkını kendinde saklı tuttuğu ve bu tür eylemler yaptığı göz önüne alındığında örgütün dünkü açıklaması niteliksel bir değişime işaret ediyor.

30 Temmuz tarihli “Öcalan’dan taktik çekilme” başlıklı Kuzey Irak Güncesi’nde İmralı’nın aradan çekilmesinin sonuçlarına ilişkin yapılan analizi de teyit eden HPG açıklaması, örgütün ateşkesi ya da ‘çatışmasızlık’ diye ilan ettiği dönemi sona erdirmesi anlamına geliyor…

CEVDET AŞKIN,

Haberin tamamı için RADİKAL

Bir cevap yazın