Halterci avukata başörtüsü izni

ABD’de avukat olan 35 yaşındaki Müslüman sporcu Kulsoom Abdullah’ın, Atlanta’da katıldığı yarış sonrasında giydiği kıyafet, tartışmalara neden oldu. Sporcunun yarışmadaki başörtü ve kıyafeti, ABD Olimpiyat Komitesi tarafından uygun bulunmadı. Tartışmaların büyümesi üzerine, başörtüsü konusu IWF’ye soruldu.

IWF Yönetim Kurulu, 26 Haziran 2011 tarihinde, Malezya’nın Penang kentinde yaptığı toplantıda, konuyu gündemine aldı. Toplantıda, IWF Antrenörlük ve Araştırma Komitesi Başkanı Dragomir Cioroslan, kendi komitesine Müslüman sporcular tarafından gündeme getirilen konuyla ilgili öneride bulundu.

Başkan Cioroslan, önerisinde şunları kaydetti: ”Başın kapatılmasıyla ilgili herhangi bir yasaklayıcı kuralımız olmadığından dolayı, başın bir parçası olarak sayılan türban ve başörtüsüne izin verilmelidir. Bunun gibi donanımlar, adalet ve eşitlik ruhu çerçevesinde ve tüm milletlerden olan sporcuların katılımı doğrultusunda dikkate alınmalıdır.”

IWF’ye sunulan gerekçeler sonrasında Yönetim Kurulu, Tıp Komitesi ile Antrenörlük ve Araştırma Komitesi ile işbirliği içinde yarışma kıyafetleri konusunda kuralların değiştirilmesine ilişkin öneriyi kabul etti.

Buna göre, bundan sonra bütün dünyada halterciler, istedikleri takdirde yarışmalara başörtüsüyle de katılabilecek.

Hürseda

Bir cevap yazın