Almanya’da başörtü yasağı 2012’de belli olacak

Almanya’da iki Müslüman bayan öğretmenin kendilerine uygulanan başörtüsü yasağından dolayı Federal Anayasa Mahkemesine açtıkları davanın kararı 2012’de verilecek. Karlsruhe’deki Federal Anayasa Mahkemesi sözcüsü, ‘Tagesspiegel’ gazetesine verdiği bilgide, mahkemeye iki başvuru yapıldığını ve kararın gelecek yıl verileceğini bildirdi.

Biri öğretmen diğeri sosyal pedagog iki Müslüman bayan, kendilerine uygulanan başörtü yasağını, dini özgürlüğü teminat altına alan anayasal temel haklarının ihlali olarak gördüklerinden Anayasa Mahkemesine başvurdular. 2004 yılından bu yana Alman eyalet yönetimleri, bazılarında okullarda öğretmenlere bazıları da hem okullarda hem de diğer kamu kuruluşlarında çalışan Müslüman bayanların başörtüsü takmalarını yasakladı. Bu eyaletlerden birçoğunda Hristiyanlık dinine ait semboller ise bu yasak kapsamına alınmadı.

Eyaletlerin başörtüsü yasağına Federal Anayasa Mahkemesi’nin 2003’te aldığı bir kararla izin verildi, ancak bunun bir kanunla gerçekleştirilmesi talep edildi. Baden-Württemberg eyaletinde çalışan Afgan asıllı bir Müslüman bayan (Fereşta Ludin) öğretmen adayı, stajı bittikten sonra okulda başörtülü olarak çalışmasına izin verilmediği için Federal Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

TÜRK ASILLI BAKAN ÖNEY YASAKTAN YANA

Kuzey Ren Westfalya eyaleti NRW’nin Eğitim bakanı Yeşillerden Sylvia Löhrmann, önce okullarda öğretmenlere uygulanan başörtüsü yasağını ayrımcılık olarak nitelerken, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada Karlsruhe’den gelecek kararı bekleyeceğini açıkladı. NRW’de bundan önceki Hristiyan Demokrat CDU ve Hür Demokrat FDP ortaklığındaki koalisyon hükümeti okullarda Müslüman bayanlara başörtüsü yasağı başlatmıştı.

Baden-Württemberg eyaletinin yeni Sosyal Demokrat uyum bakanı Bilkay Öney, ‘Tagesspiegel’ gazetesine verdiği demeçte başörtüsü yasağına şu anda müdahale etmeye gerek olmadığını söyledi.

Mücahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Bir cevap yazın