Hükümet diklendi ama dik duramadı

YAŞ toplantıları sona erdi ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunulan komuta kademesi listesi onaylandı. Böylelikle TSK’nın tepesindeki beşli belli oldu.

YAŞ’ta merakla beklenen konulardan birisi de Balyoz tutuklusu 14 General’in durumuydu. Çıkan karar ise bu generallerin görev sürelerinin bir yıl uzatılması oldu.

Bir diğer sürpriz ise Bekir Kalyoncu’nun Jandarma Genel Komutanı olmasıydı. Karargah evleri soruşturmasına adı karışan Kalyoncu’nun ‘Özel Harekat İnfaz Timi kurulmasını emreden kişi’ olarak tutanaklarda adının geçmesiydi.

2009’da Genelkurmay’a bir yazı gönderen Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün suça bulaştığını bildirdiği beş subaydan biri de Kalyoncu’ydu. Kalyoncu’nun Perinçek ve “Karargah Evleri” adlı cunta örgütlenmesi ile bağlantılı olduğu yönünde kanıtlar bulunduğu belirtilmişti.

Kalyoncu, ulusalcı ve Kemalist görüşleriyle tanınıyor. JİTEM’den TSK’nın en tepesine çıkartılan bu isim AK Parti hükümetini darbeyle devirme girişimlerinde bulunan cuntanın bir üyesi.

YAŞ kararları, Hükümet’in darbe suçuna bulaşmış komutanları görevinde bırakması dikkat çekici.

Üstelik yeni komuta kademesinin diğer dikkat çeken bir özelliği de özellikle Kürt sorununda şahin bir tutum takınmış olmaları.

Dolayısıyla kararları “askeri vesayet bitti” diyenleri yalanlıyor.

İşte tüm bu sürpriz gelişmeleri  Taraf Gazetesi şöyle manşete taşıdı:

DİKLENDİ AMA DİK DURAMADI..

Bu manşet akıllara, Başbakan Erdoğan’ın kriz zamanlarında izlediği stratejilerde ifade ettiği cümleye gönderme yapıyordu:

‘Dik duracağız ama diklenmeyeceğiz’

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın