Yasak zulmü bitsin artık!

Atıldıktan sonra birçoğu evlenip çocuk sahibi olan ve Anadolu’nun farklı illerinde yaşayan başörtüsü mağduru öğrencilerin af sonrası başvurdukları üniversitelere çeşitli gerekçelerle kabul edilmediği, ‘Atıldığınız okula ya da taban puanı denk gelen bir okula başvurun’ şeklinde geri çevrildiği ortaya çıktı.

Minik yavrularıyla birlikte il il gezip kendilerini kabul edecek bir üniversite aramak zorunda bırakılan mağdurlar, yaşadıkları ilde bulunan üniversitelere kayıt yaptırabilmek istiyor.

Başörtüsü mağdurlarından Filiz Bağcı 1998 yılında kazandığı Erzincan Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden başörtüsü sebebiyle 2. sınıftan atıldığını belirtti. 1 ve 6 yaşında iki çocuk annesi olan Bağcı öğretmen olan eşinin görevi gereği Kahramanmaraş’ta yaşıyor.

Öğrenci affı ile birlikte Sütçü İmam Üniversitesi’ne başvurduğunu belirten Bağcı, “Af bizi umutlandırdı. Hemen öğrenci işlerine gittik. ‘Bir dönem atıldığın üniversitede okuyacaksın. Daha sonra ancak yatay geçiş yapabilirsin’ dediler. ‘İki tane çocuğum var. Eşimden ve çocuklarımdan nasıl ayrılır da Erzincan’a giderim’ desem de fayda etmedi. ‘Üniversitemizin kuralı bu’ dediler. 2 çocuğumla birlikte başka bir şehre nasıl giderim, bu açıkça ‘sen okuma’ demektir” şeklinde konuştu.

İNANÇLARIMIZDAN DOLAYI ATILDIK

Bir diğer af mağduru Huban Şahin ise 1998 yılında kazandığı Erzincan Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden başörtüsü sebebiyle 2. sınıftan atıldı. Evli, 1 ve 5 yaşında iki çocuk annesi olan Şahin eşinin görevi gereği İstanbul’da yaşıyor. Yasanın kabul edilmesi ile üniversiteye başvurduğunu belirten Şahin, Marmara Üniversitesi’ne başvurduğunu, durumunun 25 Ağustos’ta değerlendirileceğini söyledi.

Yalnızca kendi dilekçesinin kabul ediğini belirten Şahin, birçok arkadaşının geri çevrildiğini söyledi. Şahin  “Biz inançlarımız gereği başımızı açmayacağımızı söylediğimiz için okuldan atıldık… Geriye dönük hak da istemiyoruz, ailelerimizin yaşadığı şehirde bir üniversiteye kabul edilmek, mezun etmeye yönelik hızlandırılmış adımlar atılmasını istiyoruz” dedi.

(Kaynak: Yeni Akit)

Bir cevap yazın