Doğu Türkistan da Ramazan’a hüzünlü girdi

Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlar baskıcı komünist rejimin zulmü eşliğinde Ramazan ayına girdi. Mübarek ayın başlangıcından bir gün önce Uygur Müslümanlarına düzenlenen saldırılarda 11 Müslüman hayatını kaybetti. Çin yönetimi olayı çıkarmakla suçladığı Uygur Müslümanlarından 26’sı hakkında ise ömür boyu hapis cezası verdi. Komünist parti lideri ayrıca dini faaliyetlere geniş çaplı kısıtlamalar getirileceği açıklamasında bulundu. Öte yandan Dünya Uygur Kongresi sözcüsü ise olaylardan Çin yönetimini sorumlu tutarak Han Soyu’ndan Çinlilerin bölgeden çekilmesini talep etti.

Çin’deki Müslümanlar; özellikle de Uygur azınlık yeni bir Ramazanı da hiç kesilmeyen baskı ve zulmün, şiddet rüzgarlarının altında alışagelmiş olduğu hal üzere karşılıyor.

Ancak bu sefer şiddet dalgasının şaşırtıcı bir şekilde şu mübarek aya eşlik etmesi dikkat çekiyor. Ramazan ayının girmesinden sadece bir gün önce çoğunluğu Müslüman Doğu Türkistan Bölgesi’nin kuzeybatı kesiminde düzenlenen iki saldırıda 11 kişi öldürüldü. Bölgede oturanlardan biri olaydan şöyle bahsetti: ‘Her yeri çığlık ve kanlar kaplamıştı. Bazı şahıslar korku içinde benim çalıştığım ofise sığındı.’

Dini faaliyetlere kısıtlama

Sıkıntılı Doğu Türkistan Bölgesi’nde 18 kişinin öldürülmesinden iki hafta sonra meydana gelen bu saldırıların ardından Çinli yetkililer, her ne kadar uzmanlar Uygur’daki Müslümanların haklarına daha fazla saygı ve takdir gösterilmesi tavsiyesinde bulunsa da dini faaliyetlere karşı ağır darbe girişiminde bulunacaklarını açıkladı.

Betül Akyüz / TIMETURK

Bir cevap yazın