Esad, ‘operasyonlara devam’ diyor

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla yaptığı görüşme ardından, ülkesindeki ”terörist grupların” peşini bırakmayacağını söyledi.

Beşar Esad’la Şam’da altı saat görüşen Ahmet Davutoğlu, Suriye’de sivil göstericilere uygulanan askeri operasyonların sona erdirilmesi mesajını iletmişti.

Ancak Suriye güvenlik güçlerinin süren operasyonlarında 30 kişinin daha öldüğü haberleri geliyor. Mart ortasında başlayan ayaklanmalarda toplam 1700’ü aşkın sivilin can verdiği düşünülüyor.

Ankara’ya geri döndükten sonra düzenlediği basın toplantısında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Somut adımları ele aldık ve ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

“Beşşar Esad’ın söylediği her şeyi burada yansıtacak değilim ancak ilkesel olarak her zaman üstünde durduğumuz hususu yine vurguladık” diyen Davudoğlu, terörle mücadelede etkin olunmasının yolunun ”teröristle sivil halkın ayırt edilebilmesinden” geçtiğini belirtti.

Davutoğlu, Suriye güvenlik güçlerinin kabul edilemez yöntemlere başvurduğunu kaydetti.

Görüşmenin iki saatlik kısmını baş başa geçiren Ahmet Davutoğlu ve Beşar Esad’a daha sonra iki ülke heyetleri de eşlik etti.

Görüşme sürerken Suriye ordusuna ait tanklar Türkiye sınırına yakın Binniş kasabasına operasyon düzenledi.

Suriyeli insan hakları örgütleri Humus ve Deir Ez-Zur’da süren operasyonlar esnasında ölen sivillerin bilançosunun arttığını söylüyorlar.

Davutoğlu’nun Şam ziyaretinden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Suriye’deki gelişmeler karşısında ”sabrının taştığını” açıklamıştı.

Öte yandan ABD’nin Suriye’de Esad yönetimini hedefleyen yeni yaptırımlar planladığı bildiriliyor.

Amerikalı bir yetkili, ”Esad rejimine kritik destek sağlayan mali ve ticari altyapının önemli unsurlarının” yaptırımlarla hedefleneceğini söyledi.

BBC’nin diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, şu an en önemli sorulardan birinin, Ankara’nın Beşar Esad üzerinde baskıyı ne kadar artırmaya hazır olduğu konusu olduğunu düşünüyor.

Suriyeli muhalifler daha önce Türkiye’de toplantı yapmıştı.

Ancak henüz Türkiye’nin ekonomik ambargo gibi uygulamalara başvuracağı yönünde bir işaret görülmüyor.

Bir cevap yazın