Haşeme yasağına suç duyurusu

Abdulkadir Akdoğan’ın eşi Şelale Akdoğan, 3 çocuğu ile birlikte Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Altınkum Sahil Sitesi’ndeki yazlıklarına gitti. Havuza haşema ile girmek isteyen Akdoğan, burada site yönetiminin engeli ile karşılaştı. Akdoğan, bunun üzerine eşine haber verdi. Site yönetimi ile irtibata geçen eşine de site sakinlerinin haşema ile havuza girilmesini istemedikleri için böyle karar alındığı cevabı verildi. Karşılaştığı muameleden rahatsız olan Akdoğan, ertesi gün çocuklarını da alarak memleketi Gaziantep’e dönmek zorunda kaldı.

Aile yaşadıkları mağduriyetten dolayı Mazlum Der’e başvurdu. Mazlum Der’in de desteğini alan Akdoğan, Mersin Erdemli Cumhuriyet Savcılığı’na gönderilmek üzere, suç duyurularını Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti.

MAZLUMDER: BU DAVRANIŞIN KARŞILIĞI SUÇTUR

MAZLUM DER Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik de site yönetiminin keyfi kararından dolayı Şelale Akdoğan’ın mağdur olduğunu dile getirerek, “2011 yılında böylesi skandal bir olayla karşılaşmak utanç vericidir. Normalleşme sürecinde işgüzarlar eliyle keyfi yasakların devam ettirilmesi kabul edilmez. İnsanın en temel haklarına müdahale hakkını kendinde bulanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Türkiye normalleşme sürecine girmişken haşemadan bile rahatsız olanlar var. Bu ne vicdana sığar, ne de insan haklarına. Sosyal hakkını kullanmak isteyen bir hanıma müdahale edilmesi kabul edilemez bir davranıştır. Bu davranışın karşılığı suçtur ve savcılar gerekeni yapmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Akdoğan’ın eşi Abdulkadir Akdoğan ise eşinin havuza alınmayarak mağdur edildiğini kaydetti.

“SONUÇ ALAMAZSAK KONUYU AİHM’E KADAR TAŞIYACAĞIZ”

Mazlum Der Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi görevini sürdüren Avukat Sabri Sayan da Şelale Akdoğan’ın hukuksuzluk ve keyfi bir tutumla karşı karşıya bulunduğunu vurgulayarak, “Bu konu hakkındaki ayrıntılı dilekçemizi Cumhuriyet Başsavcılığı’na vereceğiz. Nitekim mülkiyet hakkı, anayasamızın 35’nci maddesinde ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir. Anayasamızın 35’nci maddesinde mülkiyet hakkının sadece kanunla sınırlanabileceği açık bir şekilde belirtilmesine rağmen, site yönetimi keyfi bir karar alarak müvekkilimizi haşema ile havuza sokmamaktadır. Türkiye’de iç hukuk yollarımızı denedikten ve herhangi bir sonuç alamadıktan sonra biz işi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar taşıyacağız. Bu konuda kararlıyız.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından, Akdoğan ailesi avukatlarıyla birlikte suç duyurusunda bulundu.

Hürseda

Bir cevap yazın