Kimyasal çöplük oluyoruz

Yalova’ya yapılmak istenen kimyasal depolama sahası, Yalovalıları ayağa kaldırdı. Dünyanın en büyük depolama alanıyla, tehlikeli 39 çeşit kimyasal atık, kimyasal madde, bitkisel yağ ve petrol ürünlerinin deniz kenarındaki 26 hektar alanda depolanması planlanıyor.

2016’DA TAMAMLANACAK

2016 sonunda tamamlanması planlanan tesisin 40 yıl ömrü olacak. Depolanacak maddeler arasında akrilik asit, etil alkol, sülfürik asit, fueloil, mazot, temiz petrol ürünleri gibi 39 çeşit kimyasal, bitkisel yağlar ve petrol ürünleri bulunuyor. Ayrıca kimyasal atıkların da depolanacağı vurgulanıyor. Projede ayrıca 150 tanktan oluşan tank çiftliği, 750 metre uzunluğunda iskele ve feribot terminali de yer alacak.

MARMARA İÇİN TEHLİKE

Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, kimyasal depolama tesisini neden istemediklerini şöyle anlattı:

“1999’daki depremin ardından tüm halk dağlara çıktı. Benim o bölgede domates bahçem vardı. Domatesler yenmez hale geldi. Bu proje AKSA’dan 50 kat daha tehlikeli. AKSA Yalova için tehlikeliydi. Vopak tüm Marmara açısından tehlikeli olacak. Kimyasallar karışırsa atom bombası gibi etki yapar.

Bir yangın, deprem durumunda İzmit, Bursa, İstanbul etkilenir. Projenin kendi ÇED belgesinde sızıntı olacağı ve bu durumda balıkların zarar göreceği belirtiliyor. Denize girmek de mümkün olmayacak. Tesisin kurulacağı bölgede 2 site var. Burası Yalova’daki en güzel sahil bandının olduğu yer. Vopak’ın Avrupa’da ve dünyada 4-5 tane kurduğu depolama alanı var. Hiçbiri yerleşim alanı içinde değil. Uzak ve ıssız yerlerde. Dünyanın en büyük tankları diye geçiyor. AKSA’ya tehlike diyorduk, AKSA’dan 50 kat büyük bir tehlike söz konusu. Sadece Yalova değil, Marmara bitecek.”

Ntvmsnbc

Bir cevap yazın