Hindistan’da da başörtü yasağı

Hindistan’ın Mangalore bölgesindeki okullarda uygulanan başörtüsü yasağına karşı tepkiler gittikçe büyüyor.

Onislam haber sitesine göre, Hediye isimli Hindistanlı öğrenci, Mangalore bölgesindeki Jain PU Üniversitesi’nde eğitimine devam etiğini; ancak İslam dininin emirleri çerçevesinde taktığı başörtüsü ile üniversiteye girmesinin engellendiğini dile getirdi.

Hindistanlı öğrenci Hediye, ders gördüğü sınıfa başörtüsü ile girilmesine karşı alınan karara karşı mücadele edeceğini dile getirirken; gerekirse başbakana kadar giderek hakkını arayacağını ifade etti.

Mücadelesindeki zorlukların da farkında olduğunu ifade eden Hediye; “başörtüsü mücadelemin zor bir yolculuk olduğunu biliyorum. Ama bütün zorluklara rağmen mücadeleme devam edeceğim,” dedi.

Üniversitenin 2. sınıfında başörtüsü takmaya karar verdiğini belirten Hediye; üniversite yönetiminin başörtüsü yasağını hak ihlali olarak değerlendirmediğini sözlerine ekledi.

17 yaşındaki Hediye, Başörtüsü takmaya başladığı dönemde üniversiteye girişte herhangi bir sorun yaşamadığını ama bir ay sonra okula girişinin engellendiğini ifade etti.

140 miylyon nüfusa sahip olan Hindistan nüfusunun 1.1 milyonu Müslümanlardan oluşurken; bu oran Endonezya ve Pakistan’dan sonra dünyanın en geniş Müslüman nüfusunu oluşturmakta.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın