MEB’ten müfredata “örgütlenme” ayarı

İlköğretim 8. sınıflarda okutulan Vatandaşlık ve Demokrasi Dersi’nin müfredatına AKP ayarı çekildi. “Örgütlenme”, “özel hayatın gizliliği”, “konut dokunulmazlığı” gibi ifadeler müfredattan çıkarılırken, “BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi” işlenecek konular arasında artık yer almıyor.

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı, ilköğretim 8. sınıflarda okutulan “Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi” dersi programında değişik yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından 3 Ağustos tarihinde onaylanan müfredat değişikliği yeni ders yılında uygulanacak.

Değiştirilen programda dikkat çeken düzenlemeler yapıldı. Eski programda yer alan “Kişi dokunulmazlığı, özgürlüğü ve güvenliği, düşünce, inanç ve ifade özgürlüğü, yaşama, örgütlenme, çalışma, sağlık, eğitim, dilekçe, özel hayatın gizliliği, konut dokunulmazlığı, seçme ve seçilme hakkı gibi haklar üzerinde durulur” maddesindeki “örgütlenme”, “dilekçe”, “özel hayatın gizliliği”, “konut dokunulmazlığı” ifadeleri müfredattan çıkarıldı.

Kadına yönelik şiddetin yüzde bin 400 arttığı bir dönemde eski programda yer alan”BM Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi”, yeni programda kaldırıldı. Eski programda öğrencilerden sözleşmelerin maddelerinin kağıtlara yazılarak öğrencilere dağıtılması ve öğrencilerin bu hakları anlatmaları isteniyordu. Öğrenciler yeni dönemde benzeri etkinlikleri yapamayacak.

Bir cevap yazın