Suriye rejimi tehlikeli ve vahşi bir oyun oynuyor

Mazlum-Der Bursa Şubesi Başkanı Şakir Çalışkan, Suriye’de yaşanan olayların derinleşerek gün geçtikçe büyüdüğünü belirterek, “Suriye’de ikinci bir Kerbela yaşanıyor” dedi.

Bursa Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle Orhangazi Parkı’nda eylem düzenledi. Esad hükümetine tepki gösteren eylemciler, sloganlar atarak bir an önce olayların sona ermesini beklediklerini söyledi.

Yaptığı açıklamada Ramazan ayının barış ve tefekkür ayı olduğunu kaydeden Mazlum-Der Bursa Şubesi Başkanı Şakir Çalışkan, mübarek bir ayda kendi halkını en vahşi katliamlara tabii tutmasının Suriye rejiminin içine düştüğü meşruiyet krizini gösterdiğini ifade etti. Suriye rejiminin tehlikeli bir oyun oynadığını ve mezhep ayrılığını kışkırttığını söyleyen Çalışkan, “Kriz, bölgedeki uzantılara doğru yayılarak Suriye sorunu olmaktan çıktı. Bölgesel ve küresel mesele haline geldi. Bu süreçle beraber bir İslam toprağı daha emperyalizmin müdahalesine açık hale getiriliyor. Halkın adalet taleplerine kan dökerek ve katliam yaparak karşılık veren Suriye yönetimi, ülke topraklarına bir müdahale olması durumunda tek sorumlu olacak” dedi.

İran ve Türkiye’nin Suriye’de yaşanan zulümleri halının altına süpürme gibi bir lüksünün olmadığını dile getiren Çalışkan, Suriye rejiminin ciddi bir şekilde uyarılması gerektiğini belirtti. Çalışkan, “Bir an önce İslam Kalkınma Örgütü gözlemciliğinde reformlar yapılmalı ve muhalefetin de katılacağı milli bir mutabakat hükümeti kurulmalıdır. Çok partili hayat uygulanmalı ve ordu sokaktan geri çekilmelidir” diye konuştu.

İHH Bursa Şubesi Başkanı Hüseyin Kaptan ise, Somali’de yaşanan açlık sebebiyle Türkiye’den çarşamba günü bir geminin yola çıkacağını hatırlatarak, “Bursa’dan bir arkadaşımızı Somali’ye yolluyoruz. Zannediyorum 2-3 gün içerisinde Somali’de olacak. Herkesin duyarlı olmasını bekliyorum” dedi.

Bir cevap yazın