Bayramdan sonra tufan mı?

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve AK Parti Hükümeti’nin seçim sürecinde başlayan ve oy uğruna olduğu söylenen devletçi-milliyetçi söyleminin seçim sonrasında ana akım söylem haline gelmesi ve son olarak Erdoğan’ın ‘artık bıçak kemiğe dayandı’ ifadelerini kullanması, yeni bir şiddet dalgasının işaretçileri kabul edilmeye başlandı.

Devam eden askeri operasyonların gerdiği ortam, yaşanan çatışmalar ve adam kaçırmalarla karşılıklı yükselmeye başlayan gerilimin Ramazan Bayramı’nın ardından geniş kapsamlı bir operasyona dönüşeceği medyaya yansıyor.

Özel Harekât timlerinin de devreye sokulmasının öngörüldüğü senaryolarda sınırötesi operasyon ve Kandil’e hava harekâtı da gündemde.

Şiddetle birlikte devletin Kürt sorununda bazı hakları tanımak için yeni anayasa sürecini devreye sokacağı belirtiliyor.

Fakat böyle bir tehlikeli senaryonun Kürt halkında yaratacağı travma ve muhtemel can kayıplarıyla birlikte Türk kamuoyunda yükselecek milliyetçi dalganın nasıl bir toplumsal kutuplaşmaya yol açacağı ısrarla göz ardı ediliyor.

Kürt sorununun şiddetten arındırılması ve siyasal bir çözümün sağlanması noktasında bugüne kadar devletin izlediği politikaların sadece çıkmazı derinleştirdi. Buna rağmen bir kez daha aynı şiddet sarmalına yol açacak bildik senaryoların çözüm gibi sunulmasının toplumsal barışa hizmet etmeyeceği iyi anlaşılması gerekiyor.

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın