Kürt sorununda şiddet açılımı

Hakkari’de meydana gelen saldırılar ve verilen kayıplar devletin zirvesinde geniş yankı uyandırdı. Yaşanan süreç Kürt sorununda “şiddet açılımı” geliyor şeklinde yorumlanabilir.

Cumhurbaşkanı Gül’ün  “Ramazan’dan sonrasını beklemek olmaz” diyerek operasyonların şiddetinin arttırılmasını istemesinden sonra Başbakan Erdoğan da “artık sabrın bittiği yerdeyiz” dedi.

Siyasal çözüm konusundaki çağrıları göz ardı ederek ve sorunu şiddetten arındırma konusundaki gerekli ve zorlu adımları atmaktan sakınarak yol açtığı süreci görmezden gelen Hükümet yetkililerin sergiledikleri tavır, 1990’lı yıllardaki politikalara dönüşü ima ediyor.

90’lı yıllardan farklı olarak güvenlik-özgürlük dengesinin kurulacağı söylense de örgütün o yıllara göre halk tabanını çok daha fazla genişlettiği göz önüne alındığında, bu politikanın yaratacağı etkinin zannedilenden daha tehlikeli olacağı aşikar.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin “Yarının mücadelesi bugünün mücadelesinden yapısal ve yöntem olarak daha farklı ve daha şiddetli olacaktır” derken şiddetin artacağını deklare etmesinin ardından, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın da sorunu çetelerle mücadele gibi sunma basitliğine indirgemesi önümüzdeki sürecin yaratacağı yeni sorunları ortaya koyuyor.

Şayet Hükümet, önümüzdeki kısa süre içinde girilen yolun çıkmazlığını görmez ve sorunun şiddetten arındırılarak çözülmesi için muhataplarıyla somut amaçlara dönük müzakereleri devreye sokmazsa, kaybedilen  toplumsal barış fırsatından daha fazlası olacaktır.

Platform Haber

Bir cevap yazın