Görülmemiş bir çatışma dönemi mi?

Başbakan Erdoğan, “Ramazanla ilgili sabrımız bitmiştir. Bundan sonrası konuşulmaz, uygulanır” diyerek PKK ve tabanına yönelik geniş çaplı ‘harekât’ın başladığını ilan etti. Jet uçakları dün Kuzey Irak’taki PKK kamplarını vurdu.

Erdoğan’ın sözlerinden BDP/DTK taraftarlarına yönelik yaygın bir tutuklama dalgasının başlayacağı, askeri planda ise ülke içinde operasyonlara hız verilirken, Kuzey Irak’taki PKK kamplarına da yönelineceği hissediliyor.

Dün akşam yapılan hava harekâtı, bu yönelimin ilk etabını oluşturuyor ve karadan müdahalelerin işaretini veriyor.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin açıklamaları bu süreçte muhalefetin hükümete destek vereceğini gösteriyor.

Karayılan’ın sözleri, Ankara’nın örgütün üzerine yönelişinin geniş çaplı olduğunu ve Kuzey Irak’ın da hedeflendiğini teyit ediyor.

Öcalan’a bir şey olması halinde herşeyin kontrolden çıkacağını ima eden Karayılan, cuma günü İmralı’da görüş sağlanması için Ankara üzerinde basınç oluşturmayı hedefliyor.

Hem Erdoğan hem de Karayılan’ın açıklamaları benzeri görülmemiş bir çatışma döneminin eşiğine gelindiğini teyit ediyor.

İmha tehdidi altında olduğunu gören örgütün şehirlerde kendisine bağlı kitleyi aktif olarak devreye sokması halinde çatışmanın sadece silahlı güçler arasında cereyan etmekle kalmayacağı, Türkiye’nin sosyal dokusunu da ciddi biçimde riske atacak çok sıkıntılı bir dönemin yaşanacağı fark ediliyor.

Cevdet Aşkın

Haberin tamamı için RadikalBir cevap yazın