Günde 5 milyon ekmek israf ediliyor

Somali başta olmak üzere Doğu Afrika ülkelerinde yaşanan insanlık dramına yardımcı olmak için tüm Türkiye’deki fırınlara yardım kumbarası konularak bağış toplama kararı alan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil ibrahim Balcı, kampanya hakkında bilgi verirken, Türkiye’de günde ortalama 5 milyon ekmeğin israf edildiğini söyledi.

Altın Kepçe Turizm ve Aşçılar Derneği Başkanı Mustafa Nail Özden de her şey dahil sisteminde hizmet veren otellerdeki yemek israfına dikkati çekerek, “İsraf miktarını Alanya ile örnekleyecek olursak, ilçede ortalama yıllık geceleme sayısı ortalama 20 milyon. Buna göre ilçede yıllık çöpe atılan yemek miktarı da ortalama 60 bin tondur. Somali’de insanların açlık ve susuzluk nedeniyle öldüğünü düşünürsek, ilçemizdeki otellerde yemek israfına önem vermemiz gerektiğini anlarız.” dedi.

Cemil Ertem, geçen günlerde kapitalist sistemin doğasından kaynaklanan sakatlıkları gidermek için aşırı tüketimi pompalamakta ve israfı teşvik etmekte olduğunu ifade etmişti. Bugün medyaya yansıyan iki haber bu acı gerçeği bir kez daha teyit ediyor.

Bir cevap yazın