Türkiye HES çöplüğüne dönüşebilir

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu, “Doğu Karadeniz Bölgesi HES Teknik Gezisi Raporu”nu açıkladı. Raporda, en az bin HES’in daha yapılacağı belirtilerek, Türkiye’nin orta vadede bir HES çöplüğüne dönüşeceği uyarısı yapıldı.

KURALLARA DA UYULMUYOR

Projeler için yapılan başvuruların birçoğunun hiçbir teknik kurala uymadığı ifade edilen rapora göre, HES’ler daha inşaatı bitmeden üretime başlıyor. Balık geçitleri gibi birçok teknik zorunluluksa şekli olarak yapılıyor. HES’lerde birçok yapı taşkın yatağına yapılmış durumda. Bazı yapıların çevreleri de taşkına neden olabilecek nitelikte. Bu durum hem çevre halkının, hem de santral çalışanlarının can güvenliğini tehdit ediyor.

CAN SUYU’ BIRAKILMIYOR

Raporda, su kaynaklarının devamlılığı ve canlı yaşamı için elzem olan “can suyu” için bir kontrol mekanizması oluşturulmamasının sonuçlarına da dikkat çekiliyor.

Rapora göre, işletmede olan tesislerin bazıları ya hiç can suyu bırakmıyor, ya da bırakmaları gereken değerin altında bırakıyorlar. Can suyu işletmecilerin tasarrufuna hiçbir şekilde bırakılamayacağı vurgulanan raporda, bölge halkının buna tepkisinin yetkililer tarafından dikkate alınması için çağrı yapıldı.

Emek Dünyası

Bir cevap yazın