Operasyonlar dursun, silahlar sussun

Diyarbakır’da toplanan 205 sivil toplum kuruluşu, ortak bildiri yayınlayarak, devlete “Operasyonları durdurun”, PKK’ya da “Silahları susturun” çağrısında bulundu.

Ortak açıklamayı okuyan  Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, siyasi iktidarın soğukkanlı olmasına en çok ihtiyaç duyulan günlerde olduklarını, iktidar, muhalefet, TBMM, basın, akil adamlar ve herkesin akan kanın durması için yapabileceklerini esirgememesini istedi. Aktar, siyasi aktörlerin ortamı geren tutum ve açıklamalardan uzak durması gerektiğini ifade etti.

“DEVLET OPERASYONLARI DURDURSUN, PKK SİLAHLARI SUSTURSUN”

İktidar ve muhalefetten, çağın gereklerine uygun tarzda Kürt Meselesi için çözüm üretmelerini beklediklerini bildiren Aktar, “Bunun ilk adımı da operasyonların durması ve silahların susmasını sağlamaktır. Bizler Sivil Toplum Kuruluşları olarak bu gidişattan endişe duymaktayız. Her çatışma ve her ölüm, çözümsüzlüğü daha çok derinleştirmekte, Türkiye’yi karanlığa doğru sürüklemektedir. Herkesi aklıselime davet ediyoruz. Yarın çok geç olmadan bu gidişata dur demek için devletin operasyonları durdurması, PKK’nin de silahları susturması gerekir” dedi.

“BDP PARLAMENTOYA GİTMELİ”

Aktar, bir gazetecinin “BDP’de dahil TBMM’nin tam üye sayısı ile toplanması gerektiğini söylediniz. Bu, BDP’ye ‘meclis’e gidin’ çağrısı mı?” sorusuna, “Biz tabii ki parlamento seçimlerine girmiş BDP’nin mücadele edeceği alanın parlamento zemini olduğunu söylüyoruz. Tabii ki buna BDP’nin kendi yetkili organları karar verecek. Ama bizim beklentimiz parlamentoda çözüm aranması ve çözümün içinde BDP’nin yer almasıdır” karşılığını verdi.

One thought on “Operasyonlar dursun, silahlar sussun

  • Pkk lı teröristler operasyon yapıp halkın çocuklarını kürdüyle, türküyle, gürcüsüyle askerleri öldürürken bu barış anaları neredeydi çok merak ettim.Bunlar köylü kurnazı,, operasyonda kendi çocukları öldürülünce ciyak ciyak bağrıyorlar fakat başka anaların ağlaması bu egoist bencil insanların uğrunda değil.Bence operasyonlar devem etmeli hatta sürekli.kandile dağa çıkanlar halkın çocuklarına kurşun sıkacak olanlar bilemli ki buralara giderlerse tepelerine mermi yağacak, akılları ancak böyle başlarına gelir.Bu analarda milleti aptal sanıyor her halde.Adam söyledi mübarek ramazan ayında cevap vermek istemiyoruz kaşınmayın.Eceli gelen köpek cami duvarına işermiş.Kaşındılar cevabını da aldılar.barış anaları PKK operasyonları durdursun diye BDP binalarına yürüsün, sınıra değil.Yoksa bu halkın anası ağladığı gibi pkklılarında anası daha çook ağlayacak akıllarınca köylü kurnazlığını bırakmazlarsa.

Bir cevap yazın