289. hafta: Çocuğa ve kadına yönelik şiddet Ramazan’da bile durmuyor

Öncelikle Ramazan Ayı hepimize barış, huzur, bereket ve hayırlar getirsin.

Ramazan ayı hepimiz için gerçekten hem maddi hem de manevi arınma ve kurtuluş için bir vesiledir. Bunun bilincinde olarak yapacağımız her uygulama amel defterlerimize yazılacak sevap dışında birbirimize kenetlenmeye, sosyal barışa ve dayanışmaya katkı sağlayacaktır. Küreselleşen dünyamızda artık uzaklar yakın oldu. Yaşanan felaketler; evlerimize kadar girip bizleri uykularımızı kaçıracak kadar rahatsız etmekte ve etmelidir de.

Bugün Afrika’da yaşanan son 60 yılın en şiddetli kuraklığı insanların açlık ve hastalıktan ölümüne sebep olmakta. Afrika’yı bu hale getiren esasen gelişmiş ülkeler olarak tanımlanan ülkelerin birçoğu, gelişmişliklerini Afrika’nın en az gelişmiş dedikleri ülkelerin zengin kaynaklarını sömürmelerine borçludurlar. Geçmiş yüz yıllarda köle ticareti yaparak insanlarını, daha sonraları ülkelerini işgal ederek zengin doğal kaynaklarını, sonraları da dünya savunma sanayiini elinde tutan güçler bu ülkeleri silahlarını satacakları bir Pazar olarak görerek sömürmüşlerdir. Böylelikle iç ve dış karışıklıklar çıkararak silahlarını kolaylıkla pazarlayabilmektedirler.

Afrika’nın bütün zenginliklerini sömürdükten sonra tarım politikalarını da yok ederek kuraklığa ve açlığa kapı açtıklarını, insanlar ölmesin diye göstermelik yardımlarla sebep oldukları felaketi kamufle etmeye çalıştıklarını da biliyoruz. Fakat bu bilgiler şu anda ölmekte olan bir çocuğa aş, ekmek olmuyor.

Çaresizliğin bir göstergesi de; ailelerin kızlarını, kuraklık gelinleri olarak, Kenya’da kurulan pazarlarda 150 $ karşılığında satmalarıdır. Bugün Somali için harekete geçme zamanı. Bu hem inançlı insanlar olarak inancımız gereğidir, hem de tüm dünyadaki vicdan sahipleri için insanlık vazifesidir.

Bir insanlık dramı da sınır komşumuz Suriye’de yaşanmakta. Müslüman olduğunu iddia eden Beşar Esed, bu Mübarek Ramazan Ayı’nda bile kan dökmekten, katliam yapmaktan, hem de bunu kendi halkına uygulamaktan çekinmiyor. Mezhep çatışmasına dönüştürülmek istenen bu iç savaş, ancak küresel egemenlerin ekmeğine yağ sürmekten başka bir işe yaramayacaktır. Demokrasi ve özgürlük isteyen halkı terörist olarak damgalayıp, tanklarla parçalamak zalimliğin en büyük göstergesi değil de nedir? Halkın özgürlük talepleri karşısında duramayacak, Beşar Esed’in sonu da tıpkı devrilen diğer zalimler gibi olacaktır.

Çocuğa ve kadına yönelik şiddet; Mübarek Ramazan Ayı’nda bile durmuyor. Cinayetin mazereti olamaz ama çok basit sebeplerle bir kadın 46 yıllık eşi tarafından öldürülebiliyor. Kalıcı çözümler üretilerek bu cinayetlerin önü alınabilir. Yok sayarak görmezden gelerek sorunlar çözülmez. Bu sadece kadınların değil aile ve toplumun sorunudur. Gözünün önünde annesinin dövüldüğünü hatta öldürüldüğünü gören çocuktan, hem kendi adına, hem de toplum adına ne fayda beklenebilir.

Ülkemizde Kur’an kurslarında Kur’an öğrenmede 12 yaş sınırının olması, yasakçı ve darbeci zihniyetin bir ürünü olarak hala bütün garabetiyle önümüzde durmaktadır. Binlerce ailenin çocukları bu eğitimden mahrum kaldı. Dini ve ahlaki eğitimden mahrum kalan çocukların, toplumun geleceği için iyi sonuçlar doğurmadığını, toplumun ahlaki çöküntüye sürüklendiğini şu kısa sürede bile gördük. 28 Şubat kalıntısı olan bu anlamsız yasağın ortadan kaldırılması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

Rahmet ayı olan Ramazan’nın zulmün ortadan kalkmasına ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını diliyoruz. Sorunların değil, umudun konuşulduğu bir haftada buluşmak dileğiyle.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına

İLKDER (İlke İlim Kültür Ve Dayanışma Derneği)

Hadiye KILIÇ

Bir cevap yazın