İTÜ’de kayıtta yasak uygulanıyor

Bazı okullarda yasak uygulaması devam ediyor. Son olarak İstanbul`da İstanbul Teknik Üniversitesi`nden (İTÜ) konuyla ilgili şikayetler gelmeye başladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğünce internet sitesinde “Kayıt İçin Gerekli Belgeler” başlığı altında yayımlanan listede ikinci madde olarak: “4 adet 4,5 x 6 cm boyutlu vesikalık fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde önden, başı ve boynu açık, sakalsız adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır)” maddesine yer verilerek bugüne kadar hukuka aykırı olarak dayatma şeklinde yürütülen yasak hortlatılmak istenmiştir.

ÖSYM kitapçıklarında yer almadığı halde, söz konusu ibareye yer veren Üniversite yönetiminin işleminin hukuka aykırı olduğunu ifade eden ve konu hakkında çalışma başlatan MAZLUMDER İstanbul Şubesi, bazı öğrenci adaylarının kendilerine başvurarak yardım talep ettiğini açıkladı.

MAZLUM-DER`den yapılan açıklamada, konuyla ilgili gerekli çalışmaların başlatıldığı YÖK ve İTÜ ile yazışmalar yapılacağı ifade edildi.

Bir cevap yazın